Alternatif turizm çeşitleri ve bölge ekonomisine etkisi; Hatay örneği
Types of alternative tourism and its impact on the regional economy; Hatay example
  1. Tez No: 836117
  2. Yazar: VOLKAN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF ÇALIŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında Alternatif turizm çeşitleri ve alternatif turizmin ekonomik etkisi Türkiye'nin Hatay ili özelinde incelenmesi amaçlanmıştır. Turizm kavramı, turizm türleri olarak sınıflandırılarak incelenmiştir. Alternatif turizm ve çeşitleri sınıflandırılarak incelenmiştir. Turizm Türleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. 450 katılımcı ile gerçekleştirilen anket çalışması sonucunda elde edilen verilere Bartlett Testi uygulanmış, güvenilirlik analizi, Pearson korelasyon testi ve Demografik Değişkenler için Anova Testi kullanılmıştır. Son olarak sonuç bölümünde Hatay bölgesi örneğinde yapılan bu çalışmada elde edilen bulgular ortaya konmuş, bölgenin avantajları ve potansiyeli ifade edilmiş ve bu potansiyelden faydalanmak için gerekli aksiyon önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, it is aimed to examine alternative tourism types and the economic impact of alternative tourism in Turkey's Hatay province. The concept of tourism has been examined by classifying them as types of tourism. Alternative tourism and its types were classified and examined. Relationships between types of tourism were examined. The Bartlett Test was applied to the data obtained as a result of the survey conducted with 450 participants, reliability analysis, Pearson correlation test and Anova Test for Demographic Variables were used. Finally, in the conclusion part, the findings obtained in this study in the case of Hatay region are presented, the advantages and potential of the region are expressed and the necessary action suggestions are made to benefit from this potential.