Döviz piyasası baskı endeksi ve Türkiye'de ticari kredi kullanımları
Foreign exchange market pressure index and commercial credit use in Turkey
  1. Tez No: 836118
  2. Yazar: ŞİRİN AŞKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERYÜZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Döviz piyasası baskı endeksi, Türkiye'deki döviz kurlarındaki dalgalanmaların ölçüldüğü bir göstergedir. Ticari krediler ise, finansman ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan bir araçtır. Türkiye'de döviz piyasası baskı endeksi, özellikle son yıllarda ekonomik koşulların gidişatıyla önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda döviz piyasası baskı endeksi, Türkiye ekonomisinde döviz kurlarındaki dalgalanmaların kontrol edilmesinde etkili bir araç olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma döviz piyasasında meydana gelen baskının, Türkiye'de ticari kredi kullanımına ilişkin etkisini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla döviz piyasası baskı endeksi hesaplanmış ardından ticari krediler ile etkileşimi olup olmadığını ortaya çıkarma amacı ile çeşitli analizler yapılmıştır. Döviz ve krediler ile ilgili tanımlamalar yapılmış olup ardından analiz yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise yeni politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The foreign exchange pressure index is a measure of the fluctuations in exchange rates in Turkey. Commercial loans, on the other hand, are a tool used to meet financing needs. In recent years, the foreign exchange pressure index has become increasingly important in Turkey due to the state of the economy. In this context, the foreign exchange pressure index is being used as an effective tool to control fluctuations in exchange rates in the Turkish economy. This study aims to measure the impact of the pressure in the foreign exchange market on the use of commercial loans in Turkey. For this purpose, the foreign exchange pressure index was calculated, and various analyses were conducted to determine if there was any interaction with commercial loans. Definitions of foreign exchange and loans were provided, followed by the analysis. Finally, new policy recommendations were proposed in the conclusion section.