Finansal piyasalar ve uluslararası ticaret ilişkisinin Covıd-19 pandemisi perspektifinden incelenmesi
Examining the relationship of financial markets and international trade from the perspective of the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 836116
  2. Yazar: YUNUS EMRE CAMBAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİYE EKİM DERTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında COVID-19 pandemi sürecinin uluslararası ticaretteki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Salgın hastalıklar genelinde, COVID-19 pandemisi ve diğer yaşanmış başlıca pandemiler ekonomik sonuçları ile açıklanmıştır. Dış ticaret, ticaretin ortaya çıkış ve gelişim süreci açıklığa kavuşturulduktan sonra ithalat ve ihracat kavramları açıklanmıştır. Dış ticaretin etkilendiği faktörler alt başlıklar halinde açıklanmıştır. Çalışmada BİST100 Endeksi ile ithalat, ihracat, brent petrol ve döviz sepeti endeksi arasındaki ilişki, tüm dünyanın karşı karşıya kalmış olduğu pandemi süreci etkilerini gözlemleyebilmek için çoklu yapısal kırılmaya izin veren Carrion-i Silvestre Birim Kök Testi (2009) ve yine çoklu yapısal kırılmaya izin veren Maki Eşbütünleşme Testi (2012) ile uzun dönem kat sayı tahmin edici FMOLS yöntemi kullanılarak ortaya konmuştur. Gerçekleştirilen adımların ardından COVID-19 pandemisinin uluslararası ticaretteki etkileri ve yapılan analizlerin ardından elde edilen çıktılar sonuç bölümünde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine the effects of the COVID-19 pandemic process on international trade. Across epidemics, the COVID-19 pandemic and other major pandemics are explained by their economic consequences. After clarifying foreign trade, the birth and development of trade, import and export concepts are explained. The factors affecting foreign trade are explained in sub-headings. In the study, the relationship between the BIST100 Index and the import, export, brent oil and currency basket index was examined with the Carrion-i Silvestre Unit Root Test (2009), which allows multiple structural breaks. Maki Co-Integration Test (2012), which allows multiple structural breaks, and FMOLS, a long-term coefficient estimator, were used to observe the effects of the pandemic process that the whole world is facing. After the steps taken, the effects of the COVID-19 pandemic on international trade and the outputs obtained after the analysis are explained in the conclusion section.