Ergenlerde fiziksel aktivite, serbest zamanda sıkılma algısı ve internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity, perception of leisure and internet addiction in adolescents
- Tez No: 836119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma farklı lise türlerinde öğrenim gören öğrencilerin katılımı ile ergenlerde fiziksel aktivite, serbest zamanda sıkılma algısı ve internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Öğrencilerin lise türlerine göre serbest zaman ve internet bağımlılığı farklılık göstermektedir. Bundan dolayı farklı lise türlerinde okuyan öğrencilerin serbest zamanda sıkılma algısı, fiziksel aktivite ve internet bağımlılığı arasında farklılık olacağı beklenmektedir. Yapılacak ölçümlerle lise türlerine göre öğrencilerin serbest zamanda fiziksel aktivite ile internet bağımlılığı arasındaki farklılıkları hakkında bilgi sahibi olabileceklerdir. Bu çalışmanın ülkemizde örnek bir çalışma olarak literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the participation of students studying in different types of high schools and physical activity in adolescents, the perception of boredom in leisure time and internet addiction. Leisure time and internet addiction differ according to the high school types of the students. Therefore, it is expected that there will be a difference between the perception of boredom in leisure time, physical activity and internet addiction of students studying in different types of high schools. With the measurements to be made, it will be able to have information about the differences between physical activity and internet addiction in leisure time according to high school types. It is expected that this study will contribute to the literature as an exemplary study in our country.