Müşterekler, sahiller ve turizm: Muğla örneği
Commons, beaches and tourism: The case of Muğla
  1. Tez No: 836125
  2. Yazar: SAİM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Kapitalist yayılmacılığa yeni alanlar açmaya devam eden sektörlerin başında turizm sektörü gelmektedir. Turizm sektörü için çevresel ve kamusal müştereklerden biri olan sahiller, kitle turizmi bağlamında en önemli alanların başında gelmektedir. Bu nedenle neoliberal turizm sermayesi gün geçtikçe müşterek sahillere daha fazla saldırmakta ve çitleme pratikleriyle sahilleri çitlemektedir. Artan çitleme pratiklerine karşı müşterekleri savunan aktörler ve bu aktörlerin müşterekleştirme pratikleri ortaya çıkmaktadır. Bu araştırma, Türkiye'nin en uzun sahil şeritli ili olan Muğla özelinde sahillerin nasıl çitlendiklerini ele almakla birlikte, neoliberal kapitalizme karşı en önemli alternatiflerden biri olarak görülen müşterek kavramı çerçevesinde sahillerin nasıl müşterekleştirilebileceğini, sahiller için verilen müşterekleştirme mücadeleleri ve müşterekleş(tir)me pratikleri yoluyla keşfetme amacı taşımaktadır. MELSA ve MUÇEV Muğla özelinde ortaya çıkmış özgün birer çitleyici aktör olarak bulgulanmıştır. Yerel hassasiyetleri kullanma yoluyla ve vakıfların birer çitleme aracı haline getirilerek sahillerde çitleme yapılması da özgün çitleme pratikleridir. MUÇEP ve şezlongsuz Datça İnisiyatifi gibi aktörlerin en başta hukuki mücadele olmak üzere sahillerde havlunu al/kap gel, insan zinciri oluşturma, sahilde nöbet tutma, sahilde şenlik düzenleme gibi müşterekleştirme pratikleri sahillerin müşterekleştirilmesi adına önemli pratiklerdir. Bu pratiklerin marjinal kalmamaları adına Kamu-Müşterek Ortaklığı gereklidir. Kamu-Müşterek Ortaklığı'nda Kamu tarafının müşterekleştirmeye rızası için STK'ların seçim siyasetini daha çok benimsemesi ve yeterli kamusal çoğunluğu sağlaması gereklidir. Bunun başarılması adına müşterekleştirici aktörlerin bir yandan sağlıklı örgütler ekolojisini sürdürürken bir yandan da neşeli militanlığa devam etmeleri gerekmektedir. Bu süreçlerin sürdürülmesi için bireyler arasındaki paylaşımı, dayanışma gücünü, iletişimi ve güveni sağlayan etkinlikler arttırılmalı ve devam ettirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is one of the leading sectors that continue to open new areas for capitalist expansionism. Beaches, one of the environmental and public commons for the tourism sector, are among the most important areas in the context of mass tourism. For this reason, neoliberal tourism capital attacks the commons more and more every day and encloses the beaches through enclosure practices. Against increasing enclosure practices, actors defending the commons and their commoning practices emerge. This research aims to examine how the beaches are being enclosed in Muğla, the province with the longest coastline in Turkey, and to explore how the beaches can be commonized within the framework of the concept of the commons, which is seen as one of the most important alternatives to neoliberal capitalism, through the commoning struggles and commoning practices for the coasts. MELSA and MUÇEV were found to be unique enclosing actors that emerged in Muğla. Enclosing on the beaches by using local sensitivities and turning charitable foundations into enclosure tools are also unique enclosure practices. The commoning practices of actors such as MUÇEP and the sunbed-free Datça Initiative, such as legal struggle, take your towel/grab your towel to the beach, forming human chains, keeping watch on the beach, and organizing festivals on the beach are important practices for the commoning of the beaches. A Public-Commons Partnership is necessary to ensure that these practices are not marginalized. In the Public-Commons Partnership, CSOs need to adopt electoral politics more and provide sufficient public majority in order for the public to consent to commoning. In order to achieve this, commoning actors need to maintain a healthy ecology of CSOs while continuing to engage in joyful militancy. In order to sustain these processes, activities that foster sharing, solidarity, communication and trust between individuals should be increased and sustained.