Müşterekler siyaseti bağlamında hes karşıtı mücadeleler:Fındıklı ve Loç örnekleri
Anti-hepp struggles in the context of the politics of commons: The cases of Fındıklı and Loç
  1. Tez No: 548062
  2. Yazar: ÖZLEM SAADET IŞIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM ÖZDEN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Energy, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 2010'lar itibariyle enerji ve su politikalarında yaşanan dönüşümle beraber sayıları hızla artan hidroelektrik santral(HES) karşısında ortaya çıkan toplumsal hareketler müşterekler kavramı çerçevesinde incelenmektedir. Bu amaçla, Türkiye'de 80'ler itibariyle yaşanan neoliberal dönüşüme odaklanılmakta, bu dönüşüm bağlamında ortaya çıkan birikim süreci“müştereklerin çitlenmesi”olarak kavramsallaştırılmaktadır. Su ve enerji politikalarına istinaden bir müşterek olarak derenin çitleme süreci tespit edilmekte, bu çitleme sürecine karşı ortaya çıkan toplumsal mücadeleler de müştereklerin savunulması olarak kavramsallaştırılmaktadır. Bu kavramsallaşmayı temellendirmek amaçlı Rize'nin Fındıklı ve Kastamonu'nun Cide ilçesi Loç vadisinde ortaya çıkan toplumsal hareketler üzerine yapılan saha çalışması sunulmaktadır. Saha çalışmasında elde edilen bulgular ile birlikte HES karşıtı mücadele ile müşterekler siyaseti bir arada değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This work focuses on the social movements that appeared in 2000s Turkey just after rapid spread of hydroelectrical power plant projects in regards to energy and water politics. This work offers to conceptualize these social movements in regards to the commons. Beginning with 1980s, neoliberalisation in Turkey ended in a new accumulation process which can be considered as a form of enclosure of the commons. Regarding this process, the commodification of the rivers appeared as a form of enclosure. In this sense, appearance of social movements aganist this process can be regarded as defence of the commons. Regarding two fieldwork studies in Fındıklı, Rize and Loç Valley, Cide, kastamonu, this conceptualization has been grounded and discussed.