Kamboçya'da Yapılan İnşaat Projelerinin zaman, maliyet, ve kalite üzerine risk yönetimi
Risk management on time, cost, and quality in construction projects in Cambodia
- Tez No: 697108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnşaat projelerinde binanın öncesinde, sırasında ve sonrasında her zaman riskler eşlik eder. Bu tez, inşaat projelerinde risk yönetiminin zaman, maliyet ve kalite üzerindeki etkisini incelemektedir. Projedeki en kritik engelin hangisi olduğunu analiz etmek amacıyla bu üç alternatifi inceleyeceğiz. Araştırmanın amacı, zaman, maliyet ve kalitenin inşaat projelerinin risk yönetimi üzerindeki etkilerini Kamboçya'yı kanıt alarak değerlendirmektedir. Araştırma Kamboçya bölgesindeki hem devlet hem de özel sektör bina inşaat projelerini kapsamaktadır. Araştırmada pilot çalışma ve anket uygulanmaktadır. Katılımcılar inşaat mühendisleri ve mimar mühendisleridir. Çalışmayı değerlendirmek için SPSS programı ve Excel yazılımı tarafından betimsel istatistiksel analiz ve analitik hiyerarşi süreç yöntemleri (AHP) kullanılmaktadır. Araştırmamızda, Delphi tekniği, T-test analizi ve Cronbach Alpha incelemektedir. Analiz, inşaat projelerinde risk yönetimi üzerindeki etkiye (sadece tehlike) odaklanmıştır. Sonuç olarak, en önemli risk faktörleri oldu niteliksiz proje yöneticisi, mali sorun, yüklenici sektörler tarafından beceri ve iş organizasyonu eksikliği, katılımcıların zayıf iletişimi ve koordinasyonu, yüklenicilerin işleme çalışmaları sırasındaki hatalar, yüklenicinin müşteriler/sahipler tarafından düşük teklif seçilmesi vardır. Ancak risk kategorisi değerlendirme analizinin en kritik sorunları sırasıyla proje yöneticisi, katılımcıların iletişim ve koordinasyonu, yüklenici taraflar, iş kapsamındaki değişim, finans, Covıd-19 pandemisi, emek ve kalitedir. Maliyet, Zaman ve Kalite risk alternatifleri arasında proje takvimi en kritik konudur. Ardından, kalite meselesine hem insanların sağlığı hem de projenin kalitesi açısından dikkat edilmesi gerekir. Bu riskli projelerin çözümü amaçlanınca, proje bütçesi de harcanılmalıdır. Bunlar, proje deneyimindeki tüm risk olaylarının kabul edilemez koşullar olduğunu gösterir. Risk müdahalesinde ve kontrol planlarında profesyonel önlemler alınması gerekir.
Özet (Çeviri)
Construction projects always accompany risks before, during, and after building. This thesis studies the risk management impact on time, cost, and quality in construction projects. Among taking these three alternatives to analyze which one is the most critical obstacle in the project. The research aims are to evaluate the risk management impacts on time, cost, and quality in construction projects as evidence from Cambodia. The research scope is considered the building construction projects in both public and private sectors in the Cambodia region. The pilot study and survey questionnaires are applied in the research. Respondents are civil engineers and architect engineers. To evaluate the study, descriptive statistical analysis and analytic hierarchy process methods are used by the SPSS program and Excel software. Delphi technique, T-test analysis, and Cronbach Alpha also work for the research investigation. The analysis is concentrated on the impact (only threat) on risk management in construction projects. Consequently, the most critical risk factors happening in CPs are the unqualified project manager, financial issue, lack of skills and work organization by the contractor sectors, poor communication and coordination of participants, mistakes during processing work by contractors, selecting low bid of the contractor by clients or owners. However, the most critical problems of RC assessment analysis are the project manager, communication and coordination of participants, contractor parties, change in scope of work, finance, the pandemic of Covid-19, labor, and quality respectively. Among the risk alternatives of Cost, Time, and Quality, the project schedule is the most critical issue. Then, the quality issue needs to concentrate on both people's health and project quality. In order to solve these risky projects, the project budget forces us to spend much as well. These indicate that all risk events in the project's experience are unacceptable circumstances. There needs to take pro-activities in risk responses and control plans.