Kolesteatom materyalinde cylindromatosis ekspresyonu ile kolesteatom ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between cylindromatosis expression and colesteatoma in colesteatoma material
  1. Tez No: 836129
  2. Yazar: KADİR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ATALAY ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kolesteatom morbidite ve mortalitelere neden olan sadece cerrahi olarak tedavi edilebilen bir kronik otitis media çeşididir. Kolesteatomun neden olduğu morbidite ve mortaliteleri azaltmak için erken tanı ve tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Çalışmamızda CYLD gen ekspresyon düzeylerinin kolesteatom nüksünde bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu sayede görüntüleme yöntemlerinin maddi yükünün azaltılması, erken tanı ve tedavi ile morbidite ve motalitenin azaltılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tez çalışması 2021 Aralık ayı ile 2023 Ocak tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniğinde yapılan retrospektif bir klinik bir çalışmadır. Kolesteatom tanısı ile opere edilen 46 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların postaurikular cilt dokuları da alınmıştır. Kolesteatom dokusunda ve post aurikular cilt dokusunda silindromatozis gen ekspresyon düzeyleri araştırılmıştır. Bu değerler ile hastaların nüks durumu, evreleri, odyometri sonuçları, geçirilen cerrahi işlemler istatitstiksel olarak ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda nüks varlığı ile kolesteatom materyalinde CYLD ekspresyon düzeyi karşılaştırıldığında nüks görülen hastalarda CYLD ekspresyon düzeyi belirgin düşük olmasına rağmen p değeri 0.077 değeri ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamız kolesteatomda CYLD ekspresyon düzeyinin nüks ve prognoz üzerine etkisini araştıran ikinci çalışma olması nedeni ile önemlidir. Kolesteataomlı kr. otit tanılı hastalarda CYLD ekspresyon düzeyleri ile nüks durumu karşılaştırıldığında nüks hastalarında CYLD ekspresyon düzeyi düşük bulunmasına karşın istatistiksel olarak anlamlı sonuçlanmamıştır. Bu konu hakkında daha çok hasta sayısını içeren çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cholesteatoma is a type of chronic otitis media that can only be treated surgically and causes morbidity and mortality. Early diagnosis and treatment methods should be employed to reduce the morbidity and mortality caused by cholesteatoma. Our study aims to find a biomarker in cholesteatoma recurrence and prognosis by examining the expression levels of the CYLD (Cylindromatosis) gene in cholesteatoma and post-auricular skin tissue. This is intended to reduce the financial burden of imaging methods and to decrease morbidity and mortality with early diagnosis and treatment. Materials and Methods: This thesis study is a clinical study conducted retrospectively at the Antalya Training and Research Hospital Ear, Nose, and Throat Department between December 2021 and January 2023. Forty-six patients who underwent surgery for cholesteatoma diagnosis were included in the study. Post-auricular skin tissues of the patients were also collected. The expression levels of the Cylindromatosis gene in cholesteatoma tissue and post-auricular skin tissue were examined. These values were statistically evaluated separately with respect to the recurrence status of the patients, stages, audiometry results, and surgical procedures. Results: In our study, when the presence of recurrence was compared with CYLD expression levels in cholesteatoma material, although CYLD expression levels were significantly lower in patients with recurrence, no statistically significant relationship was found with a p-value of 0.077. Conclusion: When summarizing the results obtained in our study, it can be concluded that the study represents a second study investigating the effect of CYLD expression levels on recurrence and prognosis. When CYLD expression levels in patients diagnosed with cholesteatoma were compared with the recurrence status, although CYLD expression levels were significantly lower in patients with recurrence, the results were not statistically significant. Further studies with a larger number of patients are needed due to the significant reduction in CYLD expression levels.