Konya Şehir Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum polikliniklerine başvuran kadınlarda menstruasyon semptomlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting menstrual symptoms in women applied to Konya City Hospital gynecology and obstetrics polyclinics
- Tez No: 836131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran hastalarda menstruasyon semptomlarını, bunu etkileyen faktörleri ve hastaların semptomlarla baş etme yöntemlerini araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran, 18-49 yaş aralığında olup düzenli adet gören, anket formundaki soruları yanıtlamayı kabul eden, çalışma için onamı alınmış, kooperasyon ve oryantasyonu tam olan 400 katılımcı dahil edilerek tamamlandı. Başvuru sırasında tüm katılımcılara 30 soruluk sosyodemografik özellikleri içeren anket formunun ardından 22 maddeden oluşan Menstrüasyon Semptom Ölçeği (MSÖ) uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS (Statistical Packetfor The Social Science) 22.0 bilgisayar programında yapıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 30,95±8,62 yıl, beden kitle indeksi (BKİ) ortalaması 25,28±5,09 kg/m2 olarak tespit edildi. Katılımcıların %78,0'ının (n=312) evli, %37,2'sinin (n=149) ilkokul mezunu olduğu belirlendi. Katılımcıların %11,5'i (n=46) sigara kullanıyordu. Katılımcıların ortalama 28,44±2,38 günde bir adet olduğu ve ortalama 6,62±1,28 gün adet süresi olduğu kaydedildi. Katılımcıların %39,3'ünün (n=157) aile planlaması için herhangi bir yöntem kullanmadığı, %20'sinin (n=80) prezervatif kullandığı belirlendi. Katılımcıların %82,5'inin (n=330) dismenoresi olduğu, %71,2'sinin (n=285) birinci derece yakınlarında dismenoresi olduğu belirlendi. Katılımcıların %52,2'si (n=209) göre menstruasyon semptomlarının günlük yaşamda zorluk oluşturduğunu belirtti. Menstruasyon semptomları nedeniyle olguların %20,2'si (n=81) hastaneye başvurduğunu, %79,2'si (n=317) ağrıyı hafifletmek için herhangi bir uygulama yaptığını bildirdi.
Özet (Çeviri)
AIM: It was aimed to investigate the menstrual symptoms, the factors affecting it, and the patients' methods of coping with the symptoms in patients applying to Konya City Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic. MATERIAL AND METHODS: This study was completed by including 400 participants who applied to Konya City Hospital Gynecology and Obstetrics outpatient clinics, were between the ages of 18-49, had regular menstrual cycles, agreed to answer the questions in the survey form, had their consent for the study, and had full cooperation and orientation. During the application, a 30-question survey form containing sociodemographic characteristics was applied to all participants, followed by a 22-item Menstrual Symptom Questionnaire (MSQ). Statistical analyzes were performed in the SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 22.0 computer program. RESULTS: The average age of the participants was 30.95±8.62 years and the average body mass index (BMI) was 25.28±5.09 kg/m2. It was determined that 78.0% (n=312) of the participants were married and 37.2% (n=149) were primary school graduates. 11.5% (n=46) of the participants were smokers. It was noted that the participants had an average menstrual period of 28.44±2.38 days and an average menstrual period of 6.62±1.28 days. It was determined that 39.3% (n=157) of the participants did not use any method for family planning, and 20.0% (n=80) used condoms. It was determined that 82.5% (n=330) of the participants had dysmenorrhea, and 71.2% (n=285) had dysmenorrhea in their first-degree relatives. 52.2% (n=209) of the participants stated that menstrual symptoms caused difficulties in daily life. 20.2% (n=81) of the cases reported that they were admitted to the hospital due to menstrual symptoms, and 79.2% (n=317) reported that they did any application to relieve pain.