Postmenopozal kadınlarda pelvik taban sıkıntılarının değerlendirilmesi
Evaluation of pelvic floor problems in postmenopausal women
  1. Tez No: 891263
  2. Yazar: TUBA COŞKUNER AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA GÖKGÖZ DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran postmenopozal kadınların pelvik taban sıkıntılarının sıklığının araştırılması ve bu sıkıntıların sosyodemografik özellikler ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.02.2024- 01.05.2024 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine başvuran postmenopozal kadınlar çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcılara ilgili literatür doğrultusunda hazırladığımız, 30 soruluk sosyodemografik özellikleri ve pelvik taban sıkıntılarını sorgulayan anket formu ve 20 sorudan oluşan Pelvik Taban Distres Envanteri-20 ölçeği uygulandı. Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 paket programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya postmenopozal 436 kadın katılımcı dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 57,60±7,88 yıl, katılımcıların Pelvik Taban Distres Envanteri-20 (PTDE-20) ölçek toplamından aldıkları puan ortalaması 50,0 (29,1-83,3), Pelvik Organ Prolaps Distres Envanteri-6 (POPDE-6) alt boyutundan aldıkları puan ortancası 0 (0-25), Kolorektoanal Distres Envanteri-8 (KRADE-8) alt boyutundan aldıkları puan ortancası 3,1 (0-21,8), Üriner Distres Envanteri-6 (ÜDE-6) alt boyutundan aldıkları puan ortancası 29,1 (16,6-45,8) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the frequency of pelvic floor in postmenopausal women who applied to Konya City Hospital Gynaecology and Obstetrics Outpatient Clinic and to determine the relationship between these problems and sociodemographic characteristics. Materials and Method: In this study, postmenopausal women who applied to Konya City Hospital Gynaecology and Obstetrics Polyclinics between 01.02.2024 and 01.05.2024 were included in the study. A questionnaire form consisting of 34 questions questioning sociodemographic characteristics and pelvic floor distress and Pelvic Floor Distress Inventory-20 scale consisting of 20 questions were applied to all participants. The data obtained as a result of the study were analysed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 18.0 package programme. Results: The study included 436 postmenopausal female participants. The mean age of the participants was 57.60±7.88 years, the mean score on the Pelvic Floor Distress Inventory-20 (PTDE-20) scale was 50.0 (29.1-83.3), and the mean score on the Pelvic Organ Prolapse Distress Inventory-6 (POPDE-6) subscale was 0 (0-25), The median score on the Colorecttoanal Distress Inventory-8 (CRADE-8) subscale was 3.1 (0-21.8), and the median score on the Urinary Distress Inventory-6 (UDI-6) subscale was 29.1 (16.6-45.8).