Gelişme odaklı zihin yapısıyla desteklenmiş problem kurma öğretiminin öğrencilerin problem kurma becerilerine etkisi
The impact of problem posing instruction supported by growth mindset on students' problem posing skills
  1. Tez No: 836142
  2. Yazar: İLKNUR ÇARKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE IŞIK TERTEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu araştırmanın amacı, gelişme odaklı zihin yapısıyla desteklenen ve desteklenmeyen, farklı problem kurma durumlarına (serbest, yarı-yapılandırılmış, yapılandırılmış) yönelik yapılan problem kurma öğretiminin dördüncü sınıf öğrencilerinin problem kurma becerilerine etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada, nicel araştırma desenlerinden öntest sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; Ankara ili Keçiören ilçesinde bir devlet okulunun dördüncü sınıfına devam eden 94 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada deney grubu I'de (gelişme odaklı zihin yapısıyla desteklenmiş farklı problem kurma durumlarına yönelik öğretim) 36, deney grubu II'de (farklı problem kurma durumlarına yönelik öğretim) 29, kontrol grubunda (Matematik Dersi Öğretim Programına göre sınıf öğretmeninin planladığı şekilde yapılan problem kurma etkinlikleri ile ders işlenen grup) 29 öğrenci bulunmaktadır. Deney grupların uygulama araştırmacı tarafından yapılırken, kontrol grubunda sınıfın öğretmeni tarafından gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Problem Kurma Testi”kullanılmış, verilerin değerlendirilmesinde“Problem Kurma Testi Değerlendirme Rubriği”geliştirilerek kullanılmıştır. Öğrencilerin problem kurma testinden elde ettikleri puanların normal dağılım göstermemesi sebebiyle verilerin analizinde nonparametrik testler kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; deney grupları ile kontrol grubu öğrencileri arasında problem kurma öntest toplam puan ortalamaları ve testin alt boyutlarından aldıkları puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ancak sontest toplam puan ve testin alt boyutlarından alınan puan ortalamaları arasında deney grupları lehine anlamlı fark olduğu görülmüştür. Grupların kendi içlerinde öntest – sontest karşılaştırılmasında; deney gruplarında her ikisinin de problem kurma testi toplam puan ve testin alt boyutları arasında sontestler lehine anlamlı fark bulunurken, bu durum kontrol grubunda sadece toplam puan açısından ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin farklı problem kurma durumlarına göre kurdukları problemler incelendiğinde; sontestte tüm gruplarda doğru kurulan problem sayısının arttığı, daha çok rutin sözel hikâye problemi kurdukları, bunu sözel alıştırma, matematik cümlesinin izlediği ve rutin olmayan problemlere de yer verdikleri görülmüştür. Kurulan problemlerin özelliklerine bakıldığında; verilen duruma yeni veri eklenerek, iki veya üç ve daha çok işlem adımlı, eş gruplar, birleştirme, ayırma ve karşılaştırma gibi anlamlara yönelik problemler kurdukları söylenebilir. Ayrıca hatalı ve geçersiz problemler vardır. Araştırma sonunda öğrencilerin problem kurma başarılarında gelişme odaklı zihin yapısıyla öğretimin desteklenmesinden ziyade problem kurma öğretiminin daha etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the impact of problem-posing instruction in different problem-posing situations (free, semi-structured, structured) supported and unsupported by a growth-oriented mindset on the problem-posing skills of fourth-grade students. A pretest-posttest control group quasi-experimental design, which is one of the quantitative research designs, was utilized in the study. The study group consisted of 94 fourth-grade students attending a public school in the Keçiören district of Ankara. In the study, there were 36 students in experimental group I (instruction on different problem-posing situations supported by a growth-oriented mindset), 29 in experimental group II (instruction on different problem-posing situations), and 29 in the control group (instruction based on the Ministry of National Education Mathematics Curriculum). The implementation for the experimental groups was carried out by the researcher, while the control group was taught by the classroom teacher. The“Problem Posing Test”developed by the researcher was used as the data collection tool, and the“Problem Posing Test Assessment Rubric”was developed and used for data evaluation. Due to the non-normal distribution of the scores obtained from the problem-posing test by the students, nonparametric tests were used in the analysis of the data. According to the findings of the study, there was no significant difference in the pretest total score averages and the score averages from the sub-dimensions of the test between the students in the experimental groups and the control group. However, there was a significant difference in favor of the experimental groups in terms of the posttest total scores and the scores from the sub-dimensions of the test. When comparing within the groups themselves from pretest to posttest, there was a significant difference in favor of the posttests in both experimental groups in terms of the total score of the problem-posing test and the scores from the sub-dimensions, while this was only the case in the control group in terms of the total score. When the problems posed by the students according to different problem-posing situations were examined, it was observed that in the posttest, the number of correctly posed problems increased in all groups, they posed more routine verbal story problems, followed by verbal exercises and mathematical sentences, and they also included non-routine problems. Looking at the characteristics of the posed problems, it can be said that they posed problems directed at meanings such as equal groups, combining, separating, and comparing, by adding new data to the given situation, and involving two or three and more operation steps. There were also incorrect and invalid problems. At the end of the study, it can be said that the instruction on problem-posing was more effective than the support of instruction with a growth-oriented mindset in improving students' success in problem-posing.