Öğretmen adaylarına yönelik e-devlet hizmetleri farkındalık eğitiminin etkililiği
Effectiveness of e-government services awareness training for teacher candidates
- Tez No: 836145
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Teknolojik ilerlemenin hız kazandığı, bilginin artarak yayıldığı ve bilgiye erişimin çok daha kolay olduğu günümüzde; doğru ve güvenli bilgiye, kolay ve daha kısa bir zamanda ulaşmak önem kazanmıştır. Teknolojideki değişimler küreselleşme ve bilgi toplumu çağında sadece insanları değil, kurumları ve devletleri de etkiler olmuş; devlet ve vatandaş kavramlarını da etkisi altına almıştır. Dolayısıyla devletlerin ayakta kalabilmeleri için vatandaşlarının beklentilerine cevap verebilecek şekilde kendilerini dijital bir dönüşüm süreci içerisine sokmaları kaçınılmaz olmuştur. Dijital dönüşüm süreci içerisine giremeyen devletler hem diğer devletlerle hem çalışanlarıyla hem de vatandaşlarıyla karşı karşıya gelmektedir. İş ve işlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde zaman ve mekân fark etmeksizin gerçekleştirilmesi, ihtiyaç duyulan bilgilere tek bir portal üzerinden erişilmesi e-devlet ve hizmetlerini önemli kılmaktadır. Büyük yatırımlarla başlatılan e-devlet dönüşüm projesi birçok araştırmacı tarafından incelenmiş ve sistemin daha etkin kullanımına yönelik öneriler geliştirilmiştir. Bu araştırmanın amacı ise e-devlet kapısı üzerinden sunulan hizmetlere yönelik öğretmen adaylarının farkındalık düzeylerinin tespiti ve farkındalıklarının arttırılmasına yönelik bir öğretim tasarımı geliştirmektir. Tarama ve deneysel modelin birlikte kullanıldığı araştırmada, 949 kadın ve 391 erkek (N=1320) öğretmen adayından veriler toplanmıştır. İlk olarak katılımcıların e-devlet ve uygulamalarını kullanım düzeylerinin belirlenmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen geçerlik ve güvenirliği sağlanmış E-Devlet Kapısından Sunulan Hizmetlerin Kullanımı Anketi uygulanmış ve öğretmen adaylarının kullanım düzeylerinin“çok düşük”olarak ifade edilebileceği görülmüştür (X ̅=151.2). Daha sonra katılımcılara sırası ile araştırmacı tarafından geliştirilen geçerlik ve güvenirlik değerleri sağlanmış E-Devlet Kapısından Sunulan Hizmetlere Yönelik Farkındalık Ölçeği ön test, son test ve izleme testi olarak uygulanmıştır. Uygulanan ölçme aracı sonrası öğretmen adaylarının büyük bir kısmının %98.6'sının (N=1302) e-devlet ve uygulamalarına yönelik farkındalık düzeylerinin“çok düşük”olarak belirlenen aralıkta olduğu görülmüştür (X ̅=90.3). Ön test uygulaması sonrası katılımcılarla E-Devlet Kapısından Sunulan Hizmetlere Yönelik Farkındalık Eğitimi gerçekleştirilmiştir. Farkındalık eğitiminin ve öğretim materyallerinin hazırlanması sürecinde analiz, tasarım, geliştirme, uygulama ve değerlendirme olmak üzere ADDIE öğretim tasarımı modelinin beş temel adımı izlenmiştir. Uygulamalar sonrasında asıl uygulamada yer alan 62 katılımcı ile gönüllülük esasına dayalı görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğunun gerçekleştirilen eğitim sürecinin kendilerine katkılar sağladığını (N=48) belirtmesi ve içeriğin yeterli (N=57) düzeyde olduğunu belirtmeleri, öğretim tasarımının araştırmanın amacını gerçekleştirme hususunda başarılı olduğunu göstermektedir. Farkındalık eğitimi öncesinde X ̅=90.280 olan ön test puanları, eğitim sonrası son testte X ̅=134.599'a ve izleme testinde X ̅=135.756'ya yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, technological progress is accelerating, information dissemination is increasing and access to information is much easier; It has become important to reach accurate and secure information easily and in a shorter time. Changes in technology have affected not only people but also institutions and states in the era of globalization and information society; also influenced the concepts of state and citizen. Therefore, it has become inevitable for states to put themselves into a digital transformation process in a way that can meet the expectations of their citizens in order to survive. States that cannot enter the digital transformation process are confronted with other states, their employees and their citizens. Carrying out business and transactions quickly and safely, regardless of time and place, and accessing the needed information through a single portal makes e-government and services important. The e-government transformation project, which was initiated with large investments, was examined by many researchers and suggestions were developed for more effective use of the system. The purpose of this research was to develop an instructional design to determine the awareness levels of pre-service teachers and to increase their awareness of the services offered through e-government and its portal. Data were collected from 949 female and 391 male (N=1320) pre-service teachers in the study, in which scanning and experimental model were used together. First, to determine the level of use of e-government and applications of the participants, the validity and reliability of the e-Government Gateway Usage Questionnaire developed by the researcher was applied and it was observed that the usage levels of the pre-service teachers were in the range determined as“very low”(X ̅=151.2). Afterwards, the Awareness Scale for the Services Provided through the E-Government Gateway, which was developed by the researcher, respectively, was applied to the participants as a pre-test, post-test and follow-up test. After the measurement tool applied, it was observed that the awareness levels of the pre-service teachers towards e-government and its applications were in the range determined as“very low”(X ̅=90.3). Afterwards, the Awareness Scale for the Services Provided through the E-Government Gateway, which was developed by the researcher, respectively, was applied to the participants as a pre-test, post-test and follow-up test. After the pre-test application, Awareness Training on Services Offered through the E-Government Gateway was held with the participants. In the process of preparing awareness training and teaching materials, five basic steps of the ADDIE instructional design model were followed: analysis, design, development, implementation and evaluation. After the implementations, interviews were held on a voluntary basis with 62 participants in the actual implementation. The fact that the majority of the participants stated that the educational process provided contributed to them (N=48) and that the content was sufficient (N=57), shows that the instructional design was successful in achieving the purpose of the research. The pre-test scores, which were X ̅=90.280 before the awareness training, increased to X ̅=134.599 in the post-training test and X ̅=135,756 in the follow-up test.