Otizmli çocuklar için uyarlanan duyusal performansların incelenmesi
Examining of sensory performences adapted for children with Autism
- Tez No: 876978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Özel gereksinimli birçok birey toplumda sosyal hayatın dışında kalmaktadır. Bu durumun birçok farklı nedeni olmakla birlikte sosyal hayatın özel gereksinimli bireylere uygun; kapsayıcı ve erişilebilir hale getirilmemiş olması bunun önündeki önemli engellerdendir. Toplumda farklı engellere sahip birçok insan bulunmaktadır ve her insan her türlü imkanı eşit olarak kullanmaya hak sahibidir. Ancak bu noktada bu imkanları kullanabilmenin yolu bazı durumlarda farklı gelişen bireylere uygun şekilde düzenlemekten geçmektedir. Bu çalışmada özellikle bu farklılıklardan otizm üzerinde durulmuştur. Otizmli bireyler ve yaşadıkları zorluklar hakkında verilen bilginin ardından çocuk tiyatrosu ile ilişkilendirilmesi açısından çocuk tiyatrosu alanı ve kapsayıcı sanat kavramları açıklanmıştır. Bu bağlamda son olarak duyusal performans olarak adlandırılan oyun türü incelenmiş ve bunun Türkiye'deki önemli örnekleri olan ''Yumurtadan Çıkan Fil'' ve ''Poggle ve Ben'' oyunları duyusal perspektiften incelenmiştir. Duyusal performansın nasıl yapılacağı, nasıl materyallerin kullanılabileceği, süreçte nelere dikkat edilebileceği gibi soru ve yanıtlar üzerinde durularak bu iki oyun detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many individuals with special needs are excluded from social life in society. While there are many different reasons for this situation, one of the significant obstacles is that social life has not been made suitable, inclusive, and accessible for individuals with special needs. There are many people with different disabilities in society, and every person has the right to use all kinds of opportunities equally. However, at this point, the way to use these opportunities sometimes involves arranging them in a way that suits individuals with different developments. In this study, a particular focus is placed on autism among these differences. After providing information about individuals with autism and the challenges they face, the concepts of children's theater and inclusive art are explained in relation to children's theater. In this context, the type of performance known as sensory performance is examined, and the plays“The Elephant Who Came Out of an Egg”and“Poggle and Me,”which are significant examples in Turkey, are analyzed from a sensory perspective. Questions and answers such as how sensory performance is conducted, what materials can be used, and what to pay attention to in the process are emphasized, and these two plays are examined in detail.