Geleneksel ebeveyn çocuk ilişkisinin gösteri şölenine dönüşümü: Sosyal medya etkisi
Transformation of traditional parent and child relationship to the feast of spectacle: The social media effect
- Tez No: 836146
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geçmişten günümüze ebeveyn çocuk ilişkisinde birtakım değişimler meydana gelmiştir. Bu ilişkide iletişim kurma şekilleri, yaşam standartları, hayata dair kaygıları, üstlendikleri roller değişmiştir. Geçmişin otoriter ebeveynleri, günümüzün hoşgörülü ebeveynlerini yetiştirmiştir. Sanayi Devrimi ile beraber kadının çalışma hayatına girmesi, teknolojinin gelişimi ile beraber internetin neredeyse girmediği evin kalmaması, toplumda birtakım değerlerin değişime uğraması, toplumsal mahremiyet algısından bireysel mahremiyet algına geçişin ortaya çıkması ebeveyn çocuk ilişkisini de önemli bir ölçüde etkilemiştir. Tüm bu değişimlere ek olarak insan hayatına etki eden bir diğer faktör sosyal medyadır. Sosyal medyanın hayatımızı kuşatan etkisiyle birlikte anne-baba-çocuk ilişkisi değişmiştir, özellikle anne-babaların bu platformda gördüklerine verdikleri tepkiler günlük hayattaki eylemlerini etkilemeye başlamıştır. Çalışmanın amacı; dijital dönüşümlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan sosyal medyanın ebeveyn çocuk iletişimi üzerindeki yansımasını araştırmaktır Bu alanda literatür taraması yapılmış ve nitel araştırma tekniği kullanılmıştır. Yapılan literatür taramasında aile yapısındaki değişimler, sosyal medyanın tarihsel süreci ve bu ikisi bağlamında toplumda meydana gelen değişimleri konu alan içerikler incelenmiştir. Araştırmada, nitel araştırma tekniklerinden biri olan görüşme tekniği kullanılmıştır. 16 katılımcı ile yapılan görüşme sonuçları değerlendirilmiştir. Görüşmecilerin belirli niteliklere sahip olmaları (ebeveyn olmak, sosyal medya kullanmak) gerektiği için kartopu tekniği kullanılmıştır. Üç katılımcıdan yola çıkarak on altı kişilik örneklem grubuna ulaşılmış ve yapılan görüşmeler sonucunda; çocukla kurulan iletişimde sosyal medya etkisi ve ebeveyn tipleri, e-mahremiyet sınırları, geçmişten günümüze değişen aile içi iletişim ve sosyal medya etkisi, sosyal medyada ebeveynlerin gerçekleştirdiği reaksiyonlar başlıkları altında tematik analizler yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda ebeveyn çocuk ilişkisi arasındaki iletişimde sosyal medyanın etkilerinin var olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been some changes in the parent-child relationship from past to present. In this relationship, the way they communicate, their living standards, their concerns about life, and the roles they assume have changed. Authoritarian parents of the past have raised the tolerant parents of today. With The participation of women in the worklife after the Industrial Revolution and by the development of technology which leads that there is almost no home left without the internet some values in society have changed, also the transition from the perception of social privacy to the perception of individual privacy has significantly affected the parent-child relationship. In addition to all these changes, another factor that affects human life is social media. With the influence of social media on our lives, the parent-child relationship has changed, especially the reactions of parents to this platform have begun to affect their actions in daily life. Purpose of the study; To investigate the reflection of social media, which emerged as a result of digital transformations, on parent-child communication. A literature review was conducted in this field and a qualitative research technique was used. In the literature review, contents about changes in family structure, the historical process of social media and the changes in society in the context of these two were examined. In the research, interview technique, one of the qualitative research techniques, was used. The results of the interviews with 16 participants were evaluated. The snowball technique was used because the interviewers were required to have certain qualifications (being a parent, using social media). Based on three participants, a sample group of sixteen people was reached and as a result of the interviews; Thematic analyzes were made under the headings of social media influence and parent types in communication with the child, e-privacy limits, changing family communication and social media influence from past to present, and parents' reactions on social media. As a result of the research, it was concluded that social media has effects on the communication between the parent-child relationship.