Ulusal kültür boyutlarının farklılıkların yönetimi üzerindeki etkisinde kültürel zekanın aracılık rolü: Türkiye ve İngiltere karşılaştırması
The mediating role of cultural intelligence in the effect of national culture dimensions on the management of differences: A comparison of Turkey and England
- Tez No: 836153
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu doktora tezi, ulusal kültürün kültürel zeka aracılığıyla farklılıkların yönetimi üzerindeki etkisini araştırmıştır. Yapılan çalışmalar kültürel zekası yüksek bireylerin, kendinden farklı gruplarla daha kolay çalışabildiğini, daha kolay adapte olabildiğini ve farklılıklara daha toleranslı yaklaştığını ortaya koymaktadır. Ancak bu yaklaşımda temel olanın ulusal kültür mü yoksa bireyin kültürel zekası mı olduğu tahminlere dayalı olarak tartışılabilecek bir konudur. Dolayısıyla verilerle desteklenmesi gerekmektedir. Yapılan alan yazın taramasında bu ilişkiye bakan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Evrenin analiz birimini 386 Türkiye'den, 386 İngiltere'den olmak üzere toplam 772 beyaz yakalı çalışan oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) ve AMOS 24 (Analysis of Moment Structures) istatistik programları ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde, ulusal kültür boyutlarının farklılıkların yönetimi üzerinde anlamlı etkilere sahip olduğu yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Ayrıca; kültürel zekanın, ulusal kültür boyutları ile farklılıkların yönetimi arasındaki ilişkide aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis explored the impact of National Culture on Diversity Management through Cultural Intelligence. Studies show that individuals with high cultural intelligence can work more easily with groups different from themselves, adapt more easily and approach differences more tolerantly. However, whether the main thing in this approach is national culture or the individual's cultural intelligence is a subject that can be discussed based on estimations, so it needs to be supported by data. In the literature review, no study was found that looked at this relationship. A total of 772 white-collar employees, 386 from Turkey and 386 from England, constitute the analysis unit of the universe. The obtained data were analyzed with SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) and AMOS 24 (Analysis of Moment Structures) statistical programs. As a result of the analysis, it was found that national cultural dimensions have significant effects on the management of diversity. Moreover; It has been determined that cultural intelligence has a mediating effect in the relationship between national cultural dimensions and the management of differences.