Membran-anaerob-aerob akışkan pelet yatak biyoreaktörlerde karbon azot ve fosforun birlikte arıtımı
- Tez No: 83617
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ TOPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Yukarı akışlı aerobik-anaerobik membran biyoreaktörlerle C, N ve P un birlikte ve hızlı arıtımı amaçlanmıştır. Çalışma esnasında aerobik ve anaerobik reaktörler arasında geri devir yapılmış ve reaktörler, atıksuya ilave edilen koagülant madde ile bir araya getirilen çamur pelletleri yardımıyla akışkan yatak prensiplerine göre çalıştırılmıştır. Denemelerde koagülant madde olarak kullanılan FeCb ün, geri devir oranının ve membran ünitesinin sistem verimi üzerindeki etkileri araştırılmış ve elde edilen sonuçlar sistemin yüksek organik yüklemelerde dahi oldukça yüksek verimle çalıştığını göstermiştir. Çalışmada uygulanan maksimum organik yükleme hızı 55 kg KOİ/m3gün olmuş ve bu yüklemede elde edilen KOI" giderme verimi % 75 seviyesinde kalmıştır. Sitemin daha iyi bir verimle çalıştığı düşünülen 34 kg KOİ/m3.gün lük organik yüklemede ise bu verim % 95 in üzerinde gerçekleşmiştir. Deney sitemi P04-P arıtımında da oldukça başarılı olmuş ve %98 civarında kalan arıtma veriminde çıkış suyunda yalnızca 0.05 mg/L lik P04-P konsantrasyonu ölçülebilmiştir. Ayrıca sistemin nitrifikasyon ve denitrifikasyon prosesini ortalama olarak 2 ila 3 saatte yüksek verimlerde gerçekleştirdiği gözlenmiştir. Membran ünitesinin ise arıtma performansı üzerindeki ilave etkisi ölçülen her parametre için en az % 50 civarında olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Combined organic matter (C), N and P removal with upflow aerobic-anaerobic membran bioreactors was investigated in this thesis. An experimental set up comprise of aerobic, anaerobic and membrane compartment are establish and arecirculation pump is implemented between aerobic and anaerobic reactors. The reactors are operated under fluidised bed conditions. The fluidised particles namely pellets are formed as a result of coagulant (FeCb) dosing. Gained data were showed high efficiencies at high organic loading rate also. Maximum loading rate during the experiment is 55 kg.COD/m3.d and the COD removing efficiency is 75% at this loading. But at 34 kg.COD/m3.d loading rate, which is thought more useful, this efficiency was determinate above 95%. In addition to this the phosphorous substances treatment performances of experimental unit is also high and the effluent PO4-P concentrations of system is measured as only 0.05 mg/L (efficiency is 98%). Furthermore, nitrification and denitrification processes are accomplished with high efficiencies in this system (hydraulic retention time is about 2-3 hours). At all experiment, the efficiencies of membrane unit on system performances were above 50% itself.