Toplam kalite yönetimi uygulamalarının yeşil örgütsel davranış üzerine etkisi: Farklı sektör uygulamaları
The effect of total quality management practices on green organizational behavior: Different sector applications
  1. Tez No: 836166
  2. Yazar: MİRAY GİZEM TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Zaman içerisinde değişen müşteri istek ve ihtiyaçları, işletmelerin daha fazla kaynak tüketimine neden olmaktadır. Günümüzde çevreye karşı artan hassasiyet karşısında işletmeler, rekabet üstünlüğünü koruyabilmek adına çevre koruma ve kaynak kullanımı konularında önlem almakta ve tüm süreçlerinde yeşil davranışları benimsemektedirler. Toplam kalite yönetimi uygulamaları işletmelerin artan rekabet koşullarında varlığını sürdürebilmek ve örgütsel hedeflere ulaşmak için benimsemekte olduğu bir yönetim sistemidir. İnsan odaklı bir yaklaşım olan toplam kalite yönetimi süreçlerinde çalışan katılımı önemli bir unsur olarak görülmektedir. Çağdaş yönetim yaklaşımları insanların beklentilerini ve ihtiyaçlarını önemsemekte ve süreçlerinde insanı merkezine koymaktadır. Bu çalışmanın amacı çağdaş bir yönetim yaklaşımı olarak toplam kalite yönetimi uygulamalarının, son yıllarda önem arz eden ve yeni yönetim yaklaşımlarından biri olan yeşil örgütsel davranışa olan etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da farklı sektörlerde görev alan (N=387) yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgiler, toplam kalite yönetimi ölçeği ve yeşil örgütsel davranış ölçeği ile üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek amacıyla, verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve frekans/yüzde gibi betimsel istatistiklerin yanında, doğrulayıcı faktör analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, toplam kalite yönetimi ölçeği ve yeşil örgütsel davranış ölçeğinin, geçerlik ve güvenirliği kanıtlanmış ve toplam kalite yönetimi uygulamalarının çalışanların yeşil örgütsel davranışları üzerinde anlamlı ve olumlu yönde bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changing customer demands and needs over time cause companies to consume more resources. Today, in the face of increasing sensitivity towards the environment, companies take precautions on environmental protection and resource use and also adopt green behaviors in all their processes in order to maintain their competitive advantage. Total quality management practices are a companies' management system that in order to survive under increasing competitive conditions and to achieve organizational goals. Employee participation is seen as an important element in total quality management processes, which is a people-oriented approach. Contemporary management approaches prioritize the expectations and needs of people and put people at the center of their processes. The aim of this study is to examine the effect of total quality management practices, as a contemporary management approach, on green organizational behavior, which is one of the new management approaches that has become important in recent years. The sample of the research consists of managers (N=387) working in different sectors in Istanbul. A three-part questionnaire consisting of demographic information, total quality management scale and green organizational behavior scale used as data collection tool in the research. In order to test the hypotheses of the research, confirmatory factor analysis and regression analysis were performed in addition to descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation and frequency/percentage in the analysis of the data. As a result of the analysis, the validity and reliability of the total quality management scale and the green organizational behavior scale were proven and it was determined that the total quality management practices had a significant and positive effect on the green organizational behavior of the employees.