Avrupa yerel yönetimler özerklik şartına uyum sürecinde Türkiye'de yasal düzenlemelerin analizi
Analysis of legal regulations in Turkey during the process of adaptation to the European local governments autonomy condition
  1. Tez No: 836167
  2. Yazar: NESLİHAN ACUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yerel yönetimler; geçmişten günümüze kadar sürekli olarak geliştirilmesi gereken halka en yakın kuruluşlar olarak görülmüşlerdir. Bunun en önemli göstergelerinden birisi Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'dır. Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı (AYYÖŞ); Avrupa Konseyi tarafından 1985 yılında kabul edilen ve yerel yönetimlerin özerkliğini ve demokratik yönetimini korumayı amaçlayan bir uluslararası sözleşmedir. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'deki Yerel Yönetimle ilgili kanunların, Avrupa Yerel Özerklik Şartı maddelerince incelenmesi ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'ndaki yerel yönetimlerin özerkliğini düzenleyen esasların Türkiye'deki yasal düzenlemelerde ne oranda yer aldığını tespit etmektir. Bu bağlamda; Türkiye'deki yerel yönetimler hakkında yasal düzenlemelerin uygunluğunun analizi ve Anayasamızdaki idari ve merkezi yerinden yönetim ile ilgili reform ve düzenlemeler gözden geçirmektir. Öncelikle, yerel yönetim kavramı ve Türkiye'de tarihsel gelişimi incelenmiş, daha sonra özerklik kavramı, Avrupa ve Türkiye'de Yerel Özerklik Şartı'nın gelişimi, Türkiye'nin Şart'a karşı tutumu ve Konsey'in Türkiye açısından sunduğu rapor anlatılmıştır. Üçüncü bölümde uyum sürecindeki Türkiye'nin AYYÖŞ için çıkardığı kanunlar; 5393 sayılı“Belediye Kanunu”, 5216 sayılı“Büyükşehir Belediyesi Kanunu”, 5302 sayılı“İl Özel İdare Kanunu”ve 6360 sayılı“On üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”incelenmiştir. Bu bölümde; Avrupa Yerel Özerklik Şartı'nın Türk siyasetindeki yerinden bahsedilmiştir. Varılan sonuç ile ilgili son bölümde değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Local governments; From past to present, they have been seen as the organizations closest to the public that need to be constantly improved. One of the most important indicators of this is the European Charter of Local Self-Government (ECLSG). It is an international agreement adopted by the Council of Europe in 1985 and aims to protect the autonomy and democratic management of local governments. The purpose of this study; The aim is to examine the laws regarding Local Government in Turkey according to the articles of the European Charter of Local Autonomy and to determine to what extent the principles regulating the autonomy of local governments in the European Charter of Local Self-Government are included in the legal regulations in Turkey. In this context; To analyze the suitability of legal regulations regarding local governments in Turkey and to review the reforms and regulations regarding administrative and central decentralization in our Constitution. First of all, the concept of local government and its historical development in Turkey were examined, then the concept of autonomy, the development of the Charter of Local Autonomy in Europe and Turkey, Turkey's attitude towards the Charter and the report presented by the Council for Turkey were explained. In the third section, the laws enacted by Turkey for ECLSG, which is in the harmonization process;“Municipal Law”no. 5393,“Metropolitan Municipality Law”no. 5216,“Special Provincial Administration Law”no. 5302 and“Law on the Establishment of Metropolitan Municipalities and Twenty-six Districts in Thirteen Provinces and Amendments to Certain Laws and Decree Laws”no. 6360 were examined. In this chapter; The place of the European Charter of Local Autonomy in Turkish politics was mentioned. Evaluations were made in the last section regarding the conclusion reached.Turkey, Turkey's anti-Charter group and the Council's objectives are explained in terms of Turkey. In the third part, Turkey's execution rules for European Charter of Local Self-Government, which is in the process of harmonization; With the“Municipal Law”numbered 5393, the“Metropolitan Municipality Law”numbered 5216, the“Special Provincial Administration Law”numbered 5302 and the Law numbered 6360“Establishing Metropolitan Municipalities and Twenty-six Districts in Thirteen Provinces and Making Versions in Some Laws and Decrees”. The arrangements made in the Autonomy Charter were compared. In addition, this section discusses the place of the European Charter of Local Self-Government in Turkish politics. Finally, obtained is central government-decentralization relations: A comparison was made on Spain and Turkey. It has been tried to determine the harmony and incompatibility between the Autonomy Charter and the rules in Turkey's domestic law. Eventually evaluations were made regarding the result reached.