Toplam kalite yönetim uygulamalarının çalışanların yeşil örgütsel davranışları üzerine etkisi: Sağlık sektörüne yönelik bir çalışma
The effect of total quality management practices on employees' green organizational behaviors: A study on health sector
- Tez No: 851647
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ SERDAR ÖĞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde görev yapan sağlık çalışanlarının kurumlarındaki toplam kalite yönetimine yönelik algıları ve yeşil örgütsel davranışlarının istatistiksel yöntemlerle incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel veri toplama yöntemleri kullanılarak, açıklayıcı bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 167'si kadın ve 165'i erkek olmak üzere toplam 332 sağlık çalışanı gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri sonucunda, sağlık kurumlarında çalışan bireylerin kurumlarındaki toplam kalite yönetimi uygulamalarına yönelik algılarının ve yeşil örgütsel davranış düzeylerinin yüksek seviyede olduğu, sağlık çalışanlarının toplam kalite yönetimi ve yeşil örgütsel davranış düzeylerinin bireylerin demografik özelliklerine göre farklılıklar gösterdiği, toplam kalite yönetimi ve yeşil örgütsel davranış düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve farklı şiddetlerde korelasyon ilişkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the perceptions of healthcare professionals working at Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine towards total quality management in their institutions and their green organizational behaviors using statistical methods. The research was conducted as an explanatory research using quantitative data collection methods. A total of 332 healthcare workers, 167 women and 165 men, participated in the research voluntarily. As a result of the statistical analysis of the research data, it was determined that the perceptions of individuals working in healthcare institutions towards the total quality management practices in their institutions and their levels of green organizational behavior were high, the total quality management and green organizational behavior levels of healthcare professionals vary according to the demographic characteristics of individuals, and, that there are statistically significant correlations with different intensities between total quality management and green organizational behavior levels.