Medya içerikleri ve profesyonellerinin kamuoyunun siyasi karar alma sürecindeki belirleyicilik düzeyi
The determinative role of media content and professionals in the public's political decision-making process
  1. Tez No: 836177
  2. Yazar: ALİ KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Siyasi süreçler kapsamında belirli konu veya konularda karar alma sürecini ifade eden siyasi karar alma, hükümetin belirlenmesi, kamu politikalarının oluşturulması ve uygulanması, yasaların oluşması ya da değiştirilmesi gibi bir dizi konuyu kapsamaktadır. Özellikle siyasi kararlardan oy verme kapsamında düşünüldüğünde siyasi karar almayı çevreleyen tüm aktörlerin ve faktörlerin toplumların demokratik işleyişinde önem arz ettiğini belirtmek gerekmektedir. Bu çalışmanın da odaklandığı üzere medya ve iletişim araçları ile medya profesyonelleri, söz konusu aktörler ve faktörlerin öne çıkan unsurlarındandır. Özellikle bilgi alma ve haberleşmenin karar sürecini başlatan öncül süreç olduğu göz önünde bulundurulduğunda medyanın siyasi karar vericiler olarak seçmenler üzerindeki etkilerinin ölçümlenmesi gerekliliği çalışmanın çıkış noktasını oluşturmuştur. Siyasi karar alma sürecinin toplumsal ve teknolojik koşullar doğrultusunda farklılaşarak değişebileceği varsayımından hareketle çalışmanın temel amacı, 2023 Türkiye Genel Seçimleri bağlamında siyasal karar alma süreçlerinde yeni ve geleneksel medyanın, ürünlerini ve bu ürünleri üreten medya profesyonellerinin etki düzeyinin varlığını ve düzeyini ölçmektir. Buradan hareketle, araştırma, nicel metodolojiye uygun biçimde tasarlanmış ve anket veri toplama tekniği ile elde edilen veriler araştırma soruları kapsamında betimsel testlerle analiz edilmiştir. Araştırma sonunda iletişim araçlarının siyasi içerikleri takip etmede televizyon ve sosyal medya platformları ile öne çıktığı, söz konusu takibin demografik ve sosyo-ekonomik özelliklere göre farklılaştığı fakat siyasi kararları belirlemede medya profesyonellerinin yüksek etkiye sahip olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Political decision-making, which refers to the process of making decisions on certain issues or topics within the scope of political processes, covers a range of issues such as the election of the government, the formulation and implementation of public policies, and the formation or amendment of laws. It should be noted that all actors and factors surrounding political decision-making are important in the democratic functioning of societies, especially when it is considered within the scope of voting. As this study focuses on, media and communication tools and media professionals are among the prominent elements of these actors and factors. Especially considering the fact that information and communication are the primary processes that initiate the decision-making process, the necessity to measure the effects of the media on voters as political decision-makers constituted the starting point of the study. Based on the assumption that the political decision-making process can differentiate and change in line with social and technological conditions, the main purpose of the study is to measure the existence and level of influence of new and traditional media, their products, and the media professionals who produce these products on political decision-making processes in the context of the 2023 General Elections in Turkey. Therefore, the research was designed in accordance with the quantitative methodology, and the data obtained through the questionnaire data collection technique were analyzed with descriptive tests within the scope of the research questions. At the end of the research, it was found that communication tools come to the forefront with television and social media platforms in following political content; the follow-up in question differs according to demographic and socio-economic characteristics, but media professionals do not have a high influence in determining political decisions.