İlahi buyruk teorisi ekseninde objektif ahlakın temeli ve bağlayıcılığı
Grounding and binding force of objective morality in the view of divine command theory
- Tez No: 836178
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu çalışma sahici bir objektif ahlakın ancak hangi temele yaslandığında var olabileceğini ve söz konusu objektif ahlak var olsa bile bunun kişi üzerinde nasıl bağlayıcı olabildiğini soruşturmaktadır. Zira objektif ahlakın var olması ayrı bir konuyken, objektif ahlakın insanlara ahlaklı davranma gerekçesi sunabilmesi ayrı bir konudur. Bu uğurda, hem ahlakın ontolojik temeli üzerinde iddiada bulunan ahlaki teoriler hem de ahlakın bağlayıcılığı üzerinde iddiada bulunan ahlaki teoriler birbirleriyle kıyaslanmıştır. Her ne kadar günümüz seküler toplumunda ve sekülerleşen ahlak felsefesinde Tanrı ile ahlakın arası açılmışsa da, ahlakın ontolojik temeli ve bağlayıcılığı sorunlarına Tanrı'ya atıf yapmaksızın bir çözüm bulunamayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the genuine basis of objective morality and explores how this objective morality, if it exists, can be binding on individuals. While the existence of objective morality is one issue, its ability to provide reasons for moral behavior to individuals is a separate matter. In pursuit of this, both ethical theories making claims about the ontological foundation of morality and ethical theories making claims about the binding nature of morality have been compared. Although in today's secular society and secularized moral philosophy, the gap between God and morality has widened, it has been concluded that there can be no resolution to the problems of the ontological foundation and the binding force of morality without reference to God.