Afet yönetimi ve gönüllü katılım: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinin afetlere gönüllü katılımına yönelik bir araştırma
Disaster management and voluntary participation: A research of on the voluntary participation to disasters
  1. Tez No: 836179
  2. Yazar: ŞEVİN TOZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SEZER, PROF. DR. RAHMAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye, deprem, heyelan ve sel gibi doğal afetlerin çok sık görüldüğü jeolojik bir konumda bulunmaktadır. Geçmişte yaşanmış olan afetler gözlemlendiğinde ülkemizde çok büyük kayıpların olduğu görülmektedir. Afet meydana gelmeden önce, afet anında ve sonrasında oluşabilecek kayıpları minimum seviyeye indirgemek için birçok yönetmelik hazırlanarak yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu faaliyetlerin yanında afetlerle mücadele edebilmek amacıyla toplum tarafından gönüllü yapılanmalar oluşturulmuştur. Kaliteli ve başarılı bir afet yönetim sisteminin meydana getirilebilmesi için toplumun da afet yönetim sisteminde yer alması gerekmektedir. Çünkü afet öncesinde, esnasında ve sonrasında gönüllülerin yürüttüğü faaliyetler afet yönetiminde kilit bir role sahiptir. 1999 Marmara depreminin ardından gönüllü kuruluşların sayısında bir artışın meydana geldiği görülmektedir. Gönüllü kuruluşlar afetlerde beslenme, barınma, arama kurtarma gibi önemli konularda çalışmalar yaparak büyük bir katkı sağlamaktadırlar. Ülkemizde afetlerde gönüllü katılımı arttırabilmek için kamu kurumlarının teşvik edici projeler üretmesi gerekmektedir. Gençlerin gönüllü katılım konusunda bilgilendirilmesinin ve teşvik edilmesinin önemi büyüktür. Afetlere gönüllü katılımın önemine dikkat çeken bu çalışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinin afetlere gönüllü katılımına ilişkin anket yoluyla bir araştırma yapılmış ve afetlere gönüllü katılımın gençlerde yeterli düzeyde olmadığı, gönüllü katılıma ilişkin süreçlerin ve uygulamaların yeterince bilinmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in a geological position where natural disasters such as earthquakes, landslides and floods are very common. When the disasters experienced in the past are observed, it is seen that there are great losses in our country. Many regulations and legislation have been prepared and new regulations have been made in order to minimize the losses that may occur before, during and after the disaster. In addition to these activities, voluntary organizations have been formed by the society in order to struggle with disasters. In order to create a quality and successful disaster management system, it is necessary for the society to take place in the disaster management system. Because the activities carried out by volunteers before, during and after the disaster play a key role in disaster management. After the 1999 Marmara earthquake, it is seen that there has been an increase in the number of voluntary organizations. Volunteer organizations make a great contribution by working on important issues such as nutrition, shelter, search and rescue in disasters. In order to increase voluntary participation in disasters in our country, public institutions produce encouraging projects. It is of great importance to inform and encourage young people about voluntary participation. These developments, which should pay attention to the importance of the development of young people in disasters, a survey was conducted at Zonguldak Bülent Ecevit University on the participation of volunteers in disasters, and it was concluded that the youth in disasters are not at a sufficient level, the environments where the volunteers are present, and the warehouses are in unknown places.