Kadın işgücünün ekonomik büyümeye etkisi: D8 ülkeleri üzerine ampirik bir analiz
The impact of female workforce on economic growth: An empirical analysis on D8 countries
- Tez No: 836183
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KESİCİ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ekonomik büyüme, bir ulus içindeki toplam mal ve hizmet çıktısının önemli bir süre boyunca sürekli genişlemesini ifade etmektedir. Emeğin rolü, ekonomik kalkınmanın şekillenmesinde çok önemli bir belirleyici olarak kabul edilmektedir. İnsan kaynaklarının kullanımının iyileştirilmesi, işgücü verimliliğini artırma potansiyeline sahiptir. Kadınların işgücüne katılımı, bu özel çerçevede ekonomik ilerlemeyi yönlendirmek için çok önemlidir. Bu araştırmanın amacı, D8 ülkelerinin işgücü piyasasında kadınların konumunu analiz etmek ve ekonomik ilerleme ile kadınların işgücüne katılımı arasındaki potansiyel ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Mevcut çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, ekonomik büyüme kavramı hakkında temel bilgileri içermektedir. İkinci bölümde, kadın işgücü ile ekonomik büyüme ilişkisi teorik olarak incelenmekte ve D8 ülkelerinde kadın işgücünün özellikleri sayısal verilerle açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde, 1995'ten 2019'a kadar işgücüne kadınların katılım oranı ile gayri safi yurtiçi hasıla arasındaki ilişkinin panel veri analiz teknikleri kullanılarak analizi yapılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler Dünya Bankası`ndan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic growth refers to the continuous expansion of the total output of goods and services within a nation over a significant period of time. The role of labour is recognized as a very important determinant in shaping economic development. Improving the use of human resources has the potential to increase workforce productivity. Women's labour force participation is crucial to driving economic progress in this particular framework. The purpose of this research is to analyse the position of women in the labour market of D8 countries and to reveal the potential relationship between economic progress and women's labour force participation. The present study consists of three parts. The first part contains basic information about the concept of economic growth. In the second part, the relationship between female labour force and economic growth is examined theoretically and the characteristics of female labour force in D8 countries are explained with numerical data. In the third part, the relationship between female labour force participation rate and gross domestic product from 1995 to 2019 is analysed using panel data analysis techniques. The data used in the study were obtained from the World Bank.