Supin pozisyonda kraniyotomi uygulanan pediyatrik hastalarda pozitif ekspirasyon sonu basınç kullanımının optik sinir çapı üzerine etkisi
Effect of use of positive end-expiratory pressure on optical nerve diameter in pediatric patients which applied in supin position craniotomy
  1. Tez No: 836230
  2. Yazar: EREN KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada intrakraniyal kitle nedeniyle kraniyotomi uygulanan pediyatrik nöroşirurji vakalarında pozitif ekspiryum sonu basınç (PEEP) uygulamasının optik sinir kılıf çapı (OSKÇ)'na etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Yerel Etik Komite ve yazılı hasta onamları alınarak elektif kraniyotomi planlanan ASA I-II 30 hasta dahil edildi. Hastalar PEEP uygulanmayan (Kontrol grubu) ve PEEP (4 cmH2O) uygulanan (Çalışma grubu) grup olmak üzere 15 kişilik iki gruba ayrıldı. Hastalara elektrokardiyografi (EKG), kalp tepe atımı (KTA), sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), periferik oksijen satürasyonu (SpO2), inspiratuar tepe basıncı monitörizasyonu yapıldı. Anestezi indüksiyonunda propofol (2 mg/kg), fentanil (1 mcg/kg), rokuronyum (0,6 mg/kg) kullanıldı. Tüm hastaların ventilatörleri tidal volüm 6-8 ml/kg, solunum frekansı yaşa uygun olarak end-tidal karbondioksit (EtCO2) 25-35 mmHg olacak şekilde ayarlandı. Tüm hastalarda anestezi idamesi sevofluran ile sağlandı. Hastaların OSKÇ ve monitörizasyon ölçümleri entübasyon öncesi (T0), dura açıldıktan sonra (T1), dura kapatılmadan önce (T2) ve ekstübasyon öncesi (T3) olmak üzere 4 zaman diliminde kaydedildi. Bulgular: Hastaların demografik verileri, verilen sıvı miktarı, idrar çıkışı, kan transfüzyonu ihtiyacı, cerrahi süre ve hastanede yatış süresi karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Operasyon boyunca SpO2, SKB, DKB, KTA'da gruplar arasında anlamlı farklar olmadığı gözlendi (p>0,05). T1, T2 ve T3'te çalışma grubunda kontrol grubuna göre inspiratuar tepe basıncı anlamlı yüksek bulundu (p0,05) T2'de kontrol grubunda çalışma grubuna göre daha yüksek bulundu (p0,05). Hemodinamik incelemede her iki grupta T3'ün T0'a göre karşılaştırmasında anlamlı fark saptanmadı. Kontrol grubunda T2'nin T0'a ve T1'in T0'a göre karşılaştırmasında DKB'de anlamlı azalma görülürken SKB'de anlamlı azalma görülmedi. Çalışma grubunda ise T2'nin T0'a ve T1'in T0'a göre karşılaştırmasında SKB'de ve DKB'de anlamlı azalma görüldü. Sonuç: Çalışmamızda PEEP uygulamasının inspiratuar tepe basıncı arttırdığı fakat OSKÇ'ye ve hemodinamiye olumsuz etkisi olmadığı, bu nedenle intrakraniyal kitle nedeniyle opere edilen pediyatrik hastalarda PEEP'in güvenle kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the impact of positive end-expiratory pressure (PEEP) on optic nerve sheath diameter (ONSD) in pediatric neurosurgical cases undergoing craniotomy for intracranial mass. Materials and Methods: We included 30 ASA I-II pediatric patients scheduled for elective craniotomy after obtaining the Institituonal Ethics Committee approval, and written informed consent from patients' relatives. The patients were randomly divided into two groups with 15 patients each. In one group of patients, the mechanical ventilator was set without PEEP (The control group) and in the other group a PEEP of 4 cmH2O (The study group) was applied. Electrocardiography (ECG), peak heart rate (HR), systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), peripheral oxygen saturation (SpO2), and peak inspiratory pressure were monitored. Propofol (2 mg/kg), fentanyl (1 mcg/kg) and rocuronium (0.6 mg/kg) were used for induction of anesthesia. Ventilators for all patients were adjusted to a tidal volume of 6-8 ml/kg and an end-tidal carbon dioxide (EtCO2) 25 and 35 mmHg depending on the respiratory frequency and the age of patients. Anesthesia maintenance was provided with sevoflurane in all patients. ONSD and monitoring measurements were recorded at 4 time points: before intubation (T0), after dura opening (T1), before dura closure (T2) and before extubation (T3). Results: When the demographic data of the patients, amount of fluid given, urine output, blood transfusion requirement, duration of surgery and the hospital stay were compared, there was no significant difference between the two groups (p>0.05). There was no significant differences between the groups in respect of SpO2, SBP, DBP, and HR throughout the operation (p>0.05). The inspiratory peak pressure was significantly higher in the study group at T1, T2 and T3 measurement points (p0.05), while it was higher in the control group than the study group at T2 (p0.05). In terms of hemodynamic xvii parameters, there was no statistical between group difference at the T3 and T0 time points. In the control group, there was a significant decline in DBP in the comparison of T2 to T0 and T1 to T0. In the study group, there was a significant decrease in the mean SBP and DBP values in the comparison of T2 to T0 and T1 to T0 time points. Conclusion: In our study, PEEP application increased inspiratory peak pressure but had no negative impact on ONSD and the hemodynamic parameters of the patients. We concluded that PEEP can be used safely in pediatric patients undergoing intracranial mass excision.