Dramada kukla tekniği ile yapılan etkinliklerin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerilerine etkisi
The effects of the activities performed with puppet techniqe made with in drama on impromptu speaking skills of primary school third grade students
- Tez No: 836231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET SANCI UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, dramada kukla tekniği etkinliklerinin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerilerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, ön test-son test tasarımı kullanılarak yürütülmüş, kukla etkinliklerinin öğrencilerin konuşma becerilerini nasıl etkilediğini ve konuşma becerisi gelişimine katkı sağlayıp sağlamadığını belirlemeye yöneliktir. Öğrencilerin hazırlıksız konuşma durumlarında etkili bir şekilde iletişim kurma becerilerini içeren hazırlıksız konuşma becerileri, araştırmanın temel odak noktasını oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, 16 ilkokul 3. sınıf öğrencisinin Konuşma Becerileri Uzman Değerlendirme Formu ile hazırlıksız konuşma becerileri ön test verileri toplanmış ve 5 haftalık süre boyunca uygulanan kukla etkinliklerine katıldıktan sonra konuşma becerileri uzman değerlendirme formu ile son test verileri alınmıştır. Elde edilen veriler, SPSS istatistiksel analiz yazılımı kullanılarak t-testi ve korelasyon analizi ile analiz edilmiştir. Bulgular, ön test ve son test verileri arasında pozitif yönlü korelasyonların olduğunu ve kukla etkinliklerinin öğrencilerin hazırlıksız konuşma becerilerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, kukla etkinliklerinin öğrencilerin sesletim ve beden dili kullanma becerilerini geliştirdiği gözlenmiştir. Bu araştırmanın sonuçları, dramada kukla tekniği etkinliklerinin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerilerine olumlu katkılar sağladığını ortaya koymaktadır. Öğretmenler ve eğitimciler için, drama ve kukla tekniklerinin sınıf içinde daha sık kullanılması önerilmiştir ve konuşma becerilerinin geliştirilmesinde etkili bir yöntem olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of puppet technique activities in drama on the impromptu speaking skills of 3rd grade primary school students. The study was conducted using a pretest-posttest design and aimed to determine how puppet activities affected students' speaking skills and whether they contributed to the development of speaking skills. Impromptu speaking skills, which include students' ability to communicate effectively in impromptu speaking situations, constitute the main focus of the research. Within the scope of the research, pre-test data on impromptu speaking skills of 16 primary school 3rd grade students were collected with the Speaking Skills Expert Evaluation Form, and post-test data were collected with the speaking skills expert evaluation form after participating in puppet activities applied for a 5-week period. The data obtained were analyzed by t-test and correlation analysis using SPSS statistical analysis software. The findings show that there are positive correlations between pre-test and post-test data and that puppet activities positively affect students' impromptu speaking skills. Additionally, it was observed that puppet activities improved students' pronunciation and body language skills. The results of this research reveal that puppet technique activities in drama make positive contributions to the impromptu speaking skills of 3rd grade primary school students. It has been suggested for teachers and educators to use drama and puppet techniques more frequently in the classroom, and it has been found to be an effective method in developing speaking skills.