Bağlam temelli öğrenmenin REACT stratejisi ile yapılandırmacı öğrenmenin 5E modelinin kullanımının öğrencinin sosyal bilgiler öğretimindeki ders başarısına ve derse karşı tutumuna etkisinin karşılıklı incelenmesi
REACT strategy of context-based learning and the effect of using the 5E model of constructive learning on the student's success and attitude to the course in social studies education
  1. Tez No: 836229
  2. Yazar: AKIN ARTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, sosyal bilgiler dersinin üretim, dağıtım ve tüketim konu alanlarında REACT stratejisi ile 5E modeline uygun tasarlanan etkinlik faaliyetlerinin 7. Sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler öğretimindeki ders başarılarına, ders için ortaya koydukları tutumları ve yaşanmışlıklarına olan tesirini araştırmak, var olan öğretim uygulamaları ve kendi aralarında mukayeseler etmektir. Araştırma, karma yöntemli bir çalışma olduğu için deseni de nitel desenin nicel deseni desteklediği gömülü desendir. Araştırmanın nicel bölümüne deney ve kontrol gruplarından 62 yedinci sınıf öğrencisi katılmışken, nitel bölümüne deney gruplarından 12 öğrenci katılmıştır. Çalışmada nicel verileri toplarken Akademik Başarı Testi ve Sosyal Bilgiler Tutum Ölçeği kullanılmışken, nitel veriler Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile toplanmıştır. Araştırmada ikiden fazla gruplar arası için tek yönlü varyans (ANOVA) analizi kullanılırken, grup içinde Wilcoxon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri tema, betimsel ve içerik analiz tekniği ile değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan nicel verilerin analizinde SPSS 22,0 paket programı kullanılmıştır. ABT'den çıkarımı yapılan veri analizlerinde, son testte React stratejisi öğrencilerinde daha yüksek verim görülürken, kalıcılık testi sonuçlarında 5E modeli öğrencileri daha başarılıdır. Fakat REACT stratejisi ile 5E modeli birbirlerine büyük fark oluşturamamıştır. Ders başarısında REACT stratejisi ile 5E modelinin, günümüzdeki uygulanan öğrenme yöntemine nazaran tesiri yüksektir. SBTÖ'den çıkarımı yapılan bilgilerin analizlerin de, deney 2 React grubunda sosyal bilgiler dersine yönelik tutumların olumlu, deney 1 5E grubunda ise olumsuz yönde geliştiğidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effect of activities designed in accordance with the 5E model with the REACT strategy in the Production, Distribution and Consumption unit of the Social Studies course, on the course success of 7th Grade students in teaching Social Studies, their attitudes and experiences for the course, and to examine the existing teaching practices and their own experiences. is to make comparisons between them. Since the research is a mixed-method study, its design is an embedded design in which the qualitative design supports the quantitative design. While 62 seventh grade students from the experimental and control groups participated in the quantitative part of the research, 12 students from the experimental groups participated in the qualitative part. While Academic Achievement Test and Social Studies Attitude Scale were used as quantitative data collection tools in the study, qualitative data were collected with Semi-Structured Interview Form. In the research, one-way analysis of variance (ANOVA) was used for more than two groups, while Wilcoxon analysis was used within the group. The qualitative data of the research were evaluated using theme, descriptive and content analysis techniques. SPSS 22.0 package program was used to analyze the quantitative data used in the study. In the data analysis extracted from the ABT, higher efficiency was observed in the React strategy students in the post-test, while 5E model students were more successful in the permanence test results. However, the REACT strategy and the 5E model could not make a big difference to each other. The REACT strategy and the 5E model have a higher effect on course success compared to the current learning method. In the analysis of the information extracted from the SST, attitudes towards the social studies course developed positively in the Experiment 2 React group, and negatively in the Experiment 1 5E group.