Çalışma sermayesi yönetiminin etkinliği ve kârlılığa etkisi: BIST KOBİ endeksi örneği
Effectiveness of working capital management and its effect on profitability: Evidence from BIST SME index
- Tez No: 836241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE GÜL REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İşletmelerde alınan finansal kararlar içerisinde önemli bir etkiye sahip olan çalışma sermayesi yönetimi konusu ile ilgili literatürde birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmalarda çalışma sermayesinin etkinliği ölçülürken genellikle işletmelerin likidite, faaliyet ve kârlılık oranları kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı işletmelerin çalışma sermayesi yönetiminde etkinliğinin indeksler aracılığı ile ölçülmesi ve elde edilen indeks değerlerinin işletmelerin aktif kârlılık ve özsermaye kârlılığı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla diğer ölçütlerden farklı olarak Bhattacharya (1997) tarafından geliştirilen indeks yöntemi 2013-2022 yılları arasında BİST KOBİ Sanayi Endeksi'nde yer alan işletmeler üzerinde uygulanmıştır. Ayrıca hesaplanan indeks değerleri ile işletmelerin kârlılıkları arasındaki ilişki panel veri regresyon analizi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, analize dahil edilen işletmelerin önemli bir kısmının çalışma sermayelerini etkin yönettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra çalışma sermayesi yönetimindeki etkinliğin işletmelerin aktif kârlılıkları üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilirken, özsermaye kârlılığı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many studies in the literature on working capital management, which has a significant impact on the financial decisions taken in companies. In these studies, liquidity, operating and profitability ratios of companies were generally used when measuring the effectiveness of working capital. The aim of this study is to measure the effectiveness of companies in working capital management through indices and to reveal the effects of the obtained index values on the return on asset and return on equity of companies. For this purpose, unlike other indicators, the index method developed by Bhattacharya (1997) was applied on the companies listed in the BIST SME Industry Index between 2013 and 2022. In addition, the relationship between the calculated index values and the profitability of the companies was examined with panel data regression analysis. According to the findings, it was concluded that a significant portion of the companies included in the analysis managed their working capital effectively. In addition, it was observed that the effectiveness of working capital management had a significant effect on the return on asset of the companies, but did not have a significant effect on the return on equity.