Filyos Nehri yatak malzemesinin pürüzlülüğe ve hidrolik potansiyele etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of bed material on roughness and hydraulic potential in Filyos River beds
  1. Tez No: 836259
  2. Yazar: MELİSA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA AKSOY, PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÖZÖLÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Taşkınlar insan hayatına, yerleşim alanlarına, sanayi alanlarına, tarım alanlarına ve bu alanlarada yapılmış olan tüm alt yapı tesislerine zarar verme riski taşımaktadır. Taşkın kontrolü ve Taşkın Koruma projelerinde öncelikli amaç riskli alanlardaki zararları azaltmaktır. Taşkın anında su altında kalabilecek yerlerin önceden belirlenmesindeki temel amaç buna gerekli düzenlemelerin yapılması ve olası zararları en aza indirmektir. Tez çalışmasında kapsamında ele alınan Filyos Nehri Batı Karadeniz bölgesi için önemli bir akarsu olup bu akarsuda belirli bir proje debisine göre meydana gelebilecek taşkınlar incelenmiştir. Projelendirme yapılan bölgelerde kullanılan manning katsayıları gerçeğe yakın değerler ile değiştirilerek taşkın durumu tekrar ele alınmıştır. Bu incelemelerde ArcGIS ve HecRAS programları kullanılmıştır. Çalışmaların gerçeği yansıtabilmesi için 1/1000'lik haritalar kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında akarsu yatağında akımı değiştirebilecek tüm topoğrafik yapılar (köprüler ve seddeler) arazi ölçümleri veya proje kotlarına uygun olarak kesitlere yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Floods have the risk of damaging human life, residential, industrial, agricultural areas and all infrastructure facilities built in these areas. The primary purpose of flood control and flood protection projects is to reduce damages in risky areas. The main purpose of determining the places that may be flooded in the event of a flood is to make the necessary arrangements and to minimize the possible damages. The Filyos River, which is considered within the scope of the thesis study, is an important river for the Western Black Sea region and the floods that may occur in this river according to a certain project flow rate have been examined. The flood situation was reconsidered by replacing the manning coefficients used in the projected areas with values close to the real ones. ArcGIS and HecRAS programs were used in these studies. 1/1000 maps were used to reflect the reality of the studies. Within the scope of this study, all topographic structures (bridges and embankments) that can change the flow in the river bed are reflected on the sections in accordance with the land measurements or project elevations.