Kesirli mertebeden lineer olmayan difüzyon denklemi için bir ters problem
An inverse problem for nonlinear fractional diffusion equation
  1. Tez No: 836273
  2. Yazar: ÖZGE ARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezin diğer bölümleri için gerekli olan bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, kesirli mertebeden türev içeren ve lineer olmayan bir difüzyon denklemi için başlangıç-sınır değer probleminin öngörülen formal çözümünün elde edilişi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, düz problemin çözümün varlığı, tekliği ve ait olduğu uzay incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, ters problem tanımlanmış ve problemin çözümü için koşullu kararlılık ispat edilmiştir. Son bölümde ise, tartışma ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, some necessary fundamental definitions and theorems which will be used in the other chapters are given. In the second chapter, it is considered on obtaining the formal solution of the initial-boundary value problem for a nonlinear fractional diffusion equation. In the third chapter, existence, uniqueness and space of the solution of the direct problem is examined. In the fourth chapter, the inverse problem is defined and the conditional stability for the solution is proved. The last chapter of the thesis provides a discussion and results.