Türk çocuk edebiyatında distopya: Miyase Sertbarut'un kitaplarında distopik izler
Distopia in Turkish children's literatüre: Distopic traces in Miyase Sertbarut's books
  1. Tez No: 836298
  2. Yazar: SİBEL ALBAYRAK BOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN DİLİDÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı, Miyase Sertbarut'un ilk gençlik romanlarından Kapiland Serisinin tamamı olan dört kitabın distopya edebiyatının özelliklerini taşıyıp taşımadığını ortaya koymaktır. Bunun için adı geçen kitapların distopya edebiyatının belirlenen özelliklerini yansıtan kesitleri olup olmadığı saptanmıştır. Çalışmanın deseni nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesidir. Bu yolla elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Çalışmanın sonunda Kapiland Serisinin dört kitabının da distopya türünün özelliklerini ağırlıklı olarak yansıttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether Misaye Sertbarut's four part youth novel series Kapiland has the characteristics of distopian literature. To this end, we tried to determine if the aforementioned books have sections capturing specific features of distopian literature. The method of the study is qualitative document analysis. The data gathered was put to descriptive analysis. As a result it was determined that all four books of the Kapiland series has the characteristics of distopian literature.