Phanerochaete chrysosporium biyoması ile sulardan çinko (ıı)'un biyosorpsiyonu
Zn (ıı) biosorption from water by the biomass of phanerochaete chrysosporium
- Tez No: 83630
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ALGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Çinko ve benzeri ağır metal iyonlarının aktif (canlı) ve inaktif (ölü) biyomaslar kullanılarak“biyosorpsiyon”yoluyla arıtımı, günümüzde atıksulara uygulanan arıtma teknolojilerinin potansiyel bir alternatifi olarak bilinmektedir. Bu nedenle, atıksulardan Zn2+ iyonlarının Phanerochaete chrysosporium biyoması ile giderimi, kesikli sistemle araştırıldı. Biyosorpsiyon denemelerinde hem aktif ve hem de inaktif biyomas kullanıldı ve Zn2+ adsorpsiyonuna pH, başlangıç metal konsantrasyonu(Co), mikroorganizma konsantrasyonu (Xo) ve sıcaklığın etkisi incelendi. Kesikli sistemle yapılan denemeler sonucunda her iki biyomasla adsorpsiyon için optimal sıcaklığın 30°C olduğu bulundu. Çinko (11) adsorpsiyonunun pH'ya çok duyarlı olduğu ve pH=3'ün altında önemli ölçüde azaldığı görüldü. Maksimum adsorpsiyon verimleri, pH=6'da elde edildi. Bu durum, ağır metal iyonları ile protonlar arasında bağlanma için bir yarışın olduğunu düşündürmektedir. Aktif ve inaktif P. chrysosporium biyomaslan ile maksimum çinko (11) adsorpsiyon verimleri sırasıyla Cads= 43,98 mg Me/g ile 79,24 mg Me/g olarak gerçekleşti. Biyomasların çinko (11) adsorpsiyonunun Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon, izotermlerine uyduğu ve inaktif biyomas için bu izotermlere ait sabitlerin, Langmuir için qmax= 54,399 mg/g ; b = 0,161 L/mg ve r = 0,99; Freundlich için Kf= 5,448 mg/g ; n = 1,618 L/mg ve r = 0,99 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Biosorption of heavy metal ions such as Zn2+ by active (living) and inactive (dead) biomass has been recognized as potential alternative to existing removal technologies applied to wastewater. So, the removal of zinc (11) ions from aqueous solutions by adsorption on biomass of Phanerochaete chrysosporium on batch system was investigated. Both active and inactive biomasses were used as biosorbents and the effects of pH, initial metal concentration (Co), initial microorganism concentration (Xo) and temperature on adsorption were examined. As a result of batch experiments, it was found that the most optimal temperature for the biosorption by each biomass was 30°C. The uptake and binding of Zn2+ by the biomass of P. Chrysosporium were highly pH-sensitive, being considerable reductet below pH: 3. The maksimum adsorption yields were obtained at pH: 6. These results indicating an competitive mechanism for adsorption between heavy metals and protons. Batch experimental results showed that the maksimum biosorption capacities of active and inactive biomasses were Cads= 43,98 mg Me/g and 79,24 mg Me/g, respectively. The adsorption of Zn2+ on both biomass appeared to follow the Langmuir and Freundlich isotherms and the constants of this isotherms for inactive biomass were qm^ = 54,399 mg/g; b = 0,161 L/mg; r = 0,99 and Kf = 5,448 mg/g; n = 1,618 L/mg; r = 0,99, respectively.