Phanerochaete chrysosporium'un antioksidatif sistemi üzerine astrazon kırmızı fbl tekstil boyasının etkisi
The effect of astrazone red fbl textile dyes on antioxidative system of Phanerochaete chrysosporium
- Tez No: 181630
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK ASMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çevre kirliliği, zarar derecesi bakımından, belki bütün dünyada en temel ekolojiksorunlardan biridir. Bu sorunun ortaya çıkıp gelişmesinde en büyük etken, son 40-50 yıliçinde yaşadığımız hızlı teknolojik gelişimlerdir. Birçok kirletici madde kontrolsüz birşekilde doğal kaynaklara bırakılmaktadır. Bu nedenle tüm canlılar çeşitli ksenobiyotik yada toksik maddelere maruz kalmaktadır. Bu maddelerden bazıları da tekstil boyalarıdır.Tekstil boyalarının biyodegredasyonu sonucunda oluşan metabolitler kanserojenik,mutajenik ya da toksik olabilmektedir.Canlıların katalaz (CAT), glutatyon redüktaz (GR), glutatyon S-transferaz (GST)gibi enzimlerden oluşan antioksidan savunma sistemi bu ksenobiyotik ve toksikmaddelerden korunabilmede de işlev görmektedir. Bu enzimler hücrede oluşan oksidatifstresin güçlü belirteçleridir.Bu çalışmada Astrazon Kırmızı tekstil boyasının farklı konsantrasyonlarınınüremenin farklı dönemlerindeki Phanerochaete chrysosporium üzerindeki etkisi veantioksidan sistemin nasıl etkilendiğini araştırılmıştır ve CAT, GST, GR enzimlerininaktivitelerindeki ve total GSH seviyesindeki değişimler belirlenmiştir. Düşükkonsantrasyon (20 ppm) boya uygulamasının erken dönemlerinde CAT, GST ve GRaktivitesinde ve GSH seviyesinde bir yükselme geç evresinde ise bir inhibisyonbelirlenmiştir. Yüksek konsantrasyon (50 ppm) boya uygulamasının erken ve geçsafhasında enzim aktiviteleri ve total GSH seviyesinde inhibisyon tespit edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Tekstil boya kirliliği, antioksidan enzimler, astrazon kırmızı,Phanerochaete chrysosporiumi
Özet (Çeviri)
Environmental pollution, in respect of its level of harm, is perhaps one of the mostimportant basic problems in all over the world. The most important factor which hasenhanced this problem is the technological advancements that we have in the last 40-50years. A numerous amount of polluting substances are disposed to natural resources inan uncontrolled manner. Due to this, all livings have been subjected to different?xenobiotic?? or toxic substances. And some of these substances are textile dyes.Metabolites, formed as a result of biodegradation of textile paints can be carcinogenic,mutagenic or toxic materials.Antioxidant protection system, made up of enzymes of the living such as catalase(CAT), glutathione reductase (GR), glutathione S-transferase (GST) , has function forprotection from these xenobiotic and toxic materials as well. These enzymes are thestrong biomarkers of oxidative stress formed in cell.In this work the effect of different concentrational of textile dyes on the differentseasonal Phanerochaete chrysosporium and how antioxidant system is affected havebeen investigated and changes in CAT, GST, GR enzyme activities and in total level ofGSH have been determined. An induction in CAT, GST and GR activity in the earlyphase of low concentration (20 ppm) paint application and GSH level, and an inhibitionin the late phase have been determined. Enzyme activities in the early and late phase ofhigh concentration (50 ppm) paint application and inhibition in total GSH level havebeen determined.KEYWORDS: Textile dye pollution, antioxidant enzymes, astrazone red,Phanerochaete chrysosporiumii