Ekim makinalarında kullanılan dişli makaralarda bazı yapısal ve işletme özelliklerinin tohum akış düzgünlüğüne etkilerinin saptanması
Determination of the effects of some constructive and operational properties on the seed flow evenness of studded rollers used in seed drills
- Tez No: 83636
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Özet Ülkemizde kullanımı yaygın bir şekilde artan, ekim makinalarındaki dişli makaralı tohum dağıtım düzenlerinin tohum akış düzgünlüğünü iyileştirme amacına yönelik olarak yürütülen bu çalışma, araştırmanın konusu olmuştur. Bu amaçla, iki diş profili ve bu profillerden oluşan üç farklı diş sayısı (9, 12, 15) arpa, buğday ve çavdarda denenmiştir. Denemeler arpada 16, 20 ve 24 kg/da buğdayda 12, 16 ve 20 kg/da ve çavdarda 16, 20 ve 24 kg/da ekim normları için 1, 1.5 ve 2 m/s makina ilerleme hızlarında yürütülmüştür. Arpa için yapılan denemelerde en iyi akış düzgünlüğünü birinci profilin verdiği, buna karşın diş sayılarının akış düzgünlüğüne etkisinin olmadığı saptanmıştır. Ekim normundaki artışın akış düzgünlüğünü iyileştirdiği belirlenmiştir. İlerleme hızının 1.5 m/s olduğu durumda en iyi akış düzgünlüğü elde edilmiştir. Buğday için yapılan denemelerde en iyi akış düzgünlüğü birinci profile sahip 12 ve 15 dişli makaralarla elde edilmiştir. İlerleme hızı ve ekim normundaki artış, akış düzgünlüğünü iyileştirmiştir. Çavdar ile yapılan denemelerde birinci profile sahip 9 ve 12 dişli makaralarda en iyi akış düzgünlüğü ortaya çıkmıştır. Makina ilerleme hızı ve ekim normundaki artış akış düzgünlüğünü artırmıştır. Sonuçta, her üç ürün için birinci profil ve 12 dişe sahip makaranın en uygun tipte olduğu ve her üç ürün için de kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It was aimed to improve the flow evenness from stud roll feed mechanism in seed drills which have been widely used in Turkey. For this reason, two different stud profile and three different stud number (9,12,15) were tested for barley, wheat and rye. The experiments were performed at three seed rates of 16,20 and 24 kg/da for barley, 12, 16 and 20 kg/da for wheat and 16, 20 and 24 kg/da for rye. The drill had three ground speeds of 1, 15 and 2 m/s. For barley, the first profile had the best flow evenness, as the number of stud had no effect on the flow evenness. An increase at the seed rate improved the flow evenness. The best flow evenness was obtained with the ground speed of 1,5 m/s. For wheat, the rolls which have the first profile and 12 and 15 studs showed the best flow evenness. As the ground speed and seed rate increased, the flow evenness improved. For rye, the best flow evenness was obtained with the rolls which have first profile and 9 and 12 studs. As the ground speed and seed rate increased, the flow evenness improved. In conclusion, the roll which have first profile and 12 studs is the most suitable type for the three products