Farklı topoğrafik pozisyonların verim ve bazı toprak özellikleri bakımından karşılaştırılması
  1. Tez No: 83635
  2. Yazar: HİKMET BİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu araştırma, farklı topoğrafik pozisyonları genel karakteristikler, bazı fiziksel ve kimyasal toprak özellikleri ve verimlilik yönünden karşılaştırmak, topoğrafik parametreler ile incelenen toprak özellikleri ve verim arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla ele alınmıştır. Çalışma, Erzurum ili Ilıca ilçesine bağlı Tebricik köyü yakınlarında, genellikle kuru tarımın yapıldığı beş ayrı yamaç arazide yürütülmüştür. Toprak ve bitki örnekleri 1998 yılının güz döneminde (hasat mevsiminde) alınmıştır. Bu çalışmada, farklı topoğrafik pozisyonları erozyona karşı duyarlılıkları ve verim yönünde karşılaştırmak amacıyla; eğim uzunluğu, eğim derecesi, üst toprak kalınlığı (A horizonu) ile toprakların tekstür, hacim ağırlığı, agregat stabilitesi, tarla kapasitesi, solma noktası, organik madde miktarı, kireç içeriği, elverişli fosfor içeriği, değişebilir potasyum ve verim gibi parametreler ölçüt olarak seçilmiş, çoklu karşılaştırma testleri ve korelasyon analizleri yapılarak aralarındaki ilişkiler incelenmeye çalışılmıştır. Her bir inceleme alanı tepe (I), üst yamaç (UL), alt yamaç (LL) ve etek (F) olmak üzere dört ayrı topoğrafik pozisyona ayrılmıştır. Üst toprak kalınlığı 15-36 cm, eğim derecesi % 2-13, eğim uzunluğu 25-87 m arasında değişmektedir. Topoğrafik parametrelerden eğim uzunluğu ile buğday verimi (r = - 0,48) arasında negatif bir korelasyon bulunmuştur. Eğim derecesi ile değişebilir potasyum (r = -0,77), kil (r = -0,52), tarla kapasitesi (r = -0,56) ve solma noktası (r = -0,59) arasında önemli negatif ve süt (r = 0,44) ile pozitif korelasyonlar tesbit edilmiştir. Üst toprak kalınlığı ile kum (r = -0,48) arasında önemli negatif, kireç (r = 0,44) ve tarla kapasitesi (r = 0,45) ile pozitif korelasyonlar bulunmuştur. Ayrıca, organik madde ile agregat stabilitesi (r = 0,50) arasında ve buğday verimi ile fosfor (r = 0,47) arasında önemli pozitif korelasyonlar elde edilmiştir. İnceleme alanı içerisindeki tarlalardan elde edilen verimler arasında yapılan varyans analiz sonucu tarlalar arasında % 1 pozisyonlar arasında ise % 5 önemlilik seviyesinde fark bulunmuştur. Topoğrafik pozisyonlarınm buğday verimi ise etek (F)>tepe (I) üst amaç (UL)>alt yamaç (LL) şeklinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In order to compare some physical and chemical properties of soil and yield in different topographical positions, this study was conducted. Five different fields were selected in Daphan-Plain rolling land. Soil and plant samples were collected in the summer months of 1998. Slope gradient, slope length, and A horizon depth were measured in the field, and texture, bulk density, aggregate stability, field capacity, wilting point, organic matter content, CaCC>3 content, available phosphorus and exchangeable potassium of soils were determined. The relationships among the measured soil physical and chemical properties, topographical parameters and yield were identified using multiple comparison tests and correlation analyses. The depth of upper soil layer varied from 15 to 36 cm, slope gradient from 2 % to 13 % and slope length from 25 to 87 m in different topographical positions. There were significant correlations between slope length and yield (r = -0.48), slope gradient and exchangeable K (r = -0.77) silt (r = 0.44), clay (r = - 0.52), field capacity (r = -0.56) and wilting point (r = 0.59). There were also significant relation ships between upper soil depth and CaCC>3 content (r = 0.44), sand content (r = -0.48), and field capacity (r = 0.45). On the other hand, significant correlations were found between organic matter content and and aggregate stability (r = 0.50), yield and available P (r = 0.47). Results of variance analysis indicated that the fields and topographical positions were statistically significant respect to yield. Wheat yield among topographical positions changed as footslope > interfiuve >upper linear > lower linear.