Adölesanların madde ve alkol bağımlılığından korunma öz-yeterlilikleri ile yaşamı anlamlandırma ve aile aidiyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between the self-efficiencies for protection from substance/alcohol addiction and the meaning of life and family beings in adolescents
  1. Tez No: 836367
  2. Yazar: ŞEYMA GEDİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN DURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Riskli davranışların sık görüldüğü adölesan döneminde bireyin madde kullanımı ve bağımlılığından korunmasında öz-yeterlilik, yaşamı anlamlandırma ve aile aidiyetinin etkili olduğu belirtilmektedir. Araştırmada adölesan dönemdeki bireylerin madde bağımlılığından korunma öz-yeterlilikleri ile yaşamı anlamlandırma ve aile aidiyetleri arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma Aralık 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında, Düzce il merkezindeki ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 798 adölesanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Ergenler İçin Madde Bağımlılığından Korunma Öz- Yeterlilik Ölçeği'', ”Yaşam Anlamı Ölçeği Lise Formu'' ve "Aile Aidiyeti Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analiz IBM SPSS Statistics 23 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTODUCTION AND AIM: It is stated that self-efficacy, meaning to life and family belonging, effectively protects the individual from substance use and addiction in adolescence, where risky behaviours are expected. The research aimed to investigate the relationship between the self-efficacy of individuals in adolescence to protect themselves from substance addiction and the meaning of life and family belonging. METHOD AND MATERIAL: The research was carried out with 798 adolescents studying in secondary education institutions in Düzce city center between December 2021 and June 2022. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Self-Efficacy for Protecting Adolescences from Substance Abuse Scale”,“Meaning in Life Questionnaire High School Form”, and“Family Sense of Belonging Scale.”Statistical analysis was performed using the IBM SPSS Statistics 23 program.