Bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin stres düzeylerinin iş motivasyonlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of stress levels of nurses working in a public hospital on work motivation
- Tez No: 836377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURHAN ŞALVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bir kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin stres düzeylerinin iş motivasyonuna etkisinin incelendiği bu çalışma 2022 yılında Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın türü kesitsel araştırmadır. Kartal Koşuyolu Kalp Hastanesinde toplam 449 hemşire görev yapmaktadır. Örneklem büyüklüğü hesaplanarak en az 225 kişiye ulaşılması hedeflenmiştir. Katılımcılar basit rastgele örneklem seçimi yöntemi seçilerek belirlenmiştir.Araştırmada ilk önce belirlenen 225 kişi arasında araştırmaya katılmayı kabul etmeyen veya izin vb nedenlerle ulaşılamayanların yerine yine aynı örneklem seçim yöntemi uygulanmaya devam edilerek eksikler tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplanırken 3 bölümden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Anket formunun ilk bölümünde tanımlayıcı kişisel bilgiler soruları, ikinci bölümünde iş motivasyonu ölçeği, üçüncü bölümünde ise algılanan stres ölçeği kullanılmıştır. Anketler, araştırma katılımcılarıyla birebir görüşülerek ve onayları alınarak yapılmıştır. Yüz yüze görüşmede katılımcıların anlamadığı sorular açıklanmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %80,4'ünün kadın, %19,5'inin erkek olduğu bulunmuştur. Katılımcıların büyük çoğunluğunu kadın hemşireler oluşturmaktadır. Bu araştırmada hemşirelerin %84,44'ü mesleğini öğrencilere önermemekte iken yalnızca %15,55'i mesleğini öğrencilere önermektedir. Araştırmaya göre kadın hemşireler erkek hemşirelere göre daha motive bulunmuştur. Araştırmada ileri yaş grubundaki hemşireler genç hemşirelere göre daha motive bulunmuştur. Bunun sebebinin çağ farkı veya genç hemşirelerin hayattaki beklentilerinin daha farklı olması düşünülmektedir. Araştırmada hemşirelerin haftalık çalışma saatlerinin yüksek olması, hafta sonu çalışıyor olmaları, gece nöbeti tutuyor olmaları ve aldıkları ücretin yetersiz olması motivasyonlarını düşürmektedir sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya göre hemşirelerin çalıştıkları birim de motivasyon düzeylerini etkilemektedir. Araştırma sonucunda hemşirelerin aylık mesai saatlerinin azaltılması, gece nöbetleri ve hafta sonu nöbetlerinin azaltılması, maaşlarının düzenlenmesi önerilmektedir. Çalıştıkları birimlerde mutlu olmayan hemşirelerin çalıştıkları birimler değiştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study, which examined the effect of stress levels on work motivation of nurses working in a public hospital, was conducted at Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Training and Research Hospital in 2022. The type of this research is cross-sectional research. A total of 449 nurses work at Kartal Koşuyolu Heart Hospital. By calculating the sample size, it was aimed to reach at least 225 people. Participants were determined by using the simple random sample selection method. Among the 225 people initially determined in the study, those who did not agree to participate in the research or could not be reached for reasons such as permission, were replaced by the same sample selection method and were completed. While collecting data in the research, a survey form consisting of 3 parts was used. Descriptive personal information questions were used in the first part of the survey form, work motivation scale was used in the second part and perceived stress was used in the third part. Surveys were conducted by interviewing the research participants one-on-one and obtaining their consent. During the face-to-face interview, questions that the participants did not understand were explained. It was found that 80.4% of the nurses participating in the research were female and 19.5% were male. The majority of the participating are female nurses. In the research, 84.44% of nurses do not recommend their profession to students, while only 15.55% recommend their profession to students. According to the research, female nurses were found to be more motivated than male nurses. In the study, nurses in the older age group were found to be more motivated than younger nurses. It is thought that the reason for this is the difference in age or the different in age or the different expectations of young nurses in life. The study concluded that nurses' high weekly working hours, working on weekends, night shifts and insufficient wages reduce their motivation. According to the research, the unit where nurses work also affects their motivation levels. As a result of the research, it is recommended to reduce nurses' monthly working hours, number of night and weekend shifts and regulate their salaries. The units where nurses work if they are not happy should be changed.