Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) kapsamında esaslı ihlal ve sonuçları
Fundamental breach under the Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG) and its consequences
- Tez No: 824719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS GÖLCÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması, İngilizce'de“United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods”olarak isimlendirilmiş olup, baş harflerin kısaltılması olarak hukukumuzda da“CISG”şeklinde kullanılmaktadır. Anılan sözleşmenin uygulamadaki diğer bir ismi de Viyana Antlaşması'dır. CISG'in temel konusu, uluslararası taşınır mal satım sözleşmeleridir. Bu antlaşma, milletlerarası mal satım sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkları çözmek adına adeta uluslararası bir borçlar kanunu gibi yeknesak hukuk kuralları getirmektedir. Bu çalışmanın konusunu ise, antlaşmanın 25. maddesinde düzenlenmiş olan esaslı ihlal kavramı oluşturmaktadır. Esaslı ihlal kavramının ne anlama geldiği ve hangi durumlarda varlığının kabul edileceği, antlaşma uyarınca getirdiği sonuçlar bakımından oldukça önemlidir. Zira, esaslı ihlalin varlığı halinde, ihlale maruz kalan taraf sözleşmeden dönebilecektir. Esaslı ihlale uğrayan taraf lehine bu derece önemli haklar getiren sağlayan esaslı ihlalin, hangi durumlarda varlığının kabul edileceği, hangi kriterlere göre sözleşmenin esaslı bir şekilde ihlal edilip edilmediğinin yorumlanacağı bu bakımından kritik bir konudur. Esaslı ihlal kavramının dayandığı temel mantık, sözleşme taraflarının kolayca sözleşmeden dönmelerinin önüne geçmek ve ancak taraflardan birinin sözleşmeden beklenen haklı menfaati ihlal edilirse sözleşmeden dönebilmesine imkan verilmesidir. Bu nedenle çalışmamızda, esaslı ihlal kavramının niteliği, meydana gelip gelmediği incelenirken göz önünde bulundurulması gereken kurallar, somut vakalarda meydana geliş biçimleri ve esaslı ihlalin meydana getirdiği sonuçlar aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Convention on Contracts for the International Sale of Goods”in English and is used as“CISG”in our law as an abbreviation of the initials. Another name for the aforementioned convention in practice is the Vienna Treaty. The main subject of CISG is international movable goods sales contracts. This treaty brings uniform legal rules, like an international law of obligations, to resolve disputes, which arise from the international contract of sale of goods. The subject of this study is the concept of fundamental breach regulated in Article 25 of the treaty. What the concept of fundamental breach means and in which cases its existence is accepted are crucial in terms of the consequences it results under the treaty. As if there is a fundamental breach, the party exposed to the violation will be able to withdraw from the contract. In this respect, it is a critical issue in which cases the existence of the fundamental breach that brings such significant rights in favour of the party who has been suffering from the fundamentalbreach will be accepted, and according to which criteria is considered to find out whether the contract has been violated or not. The simple rationale on which the concept of fundamental breach is interpreted is to prevent the contracting parties from easily withdrawing from the contract and to allow one of the parties to withdraw from the contract only if the legitimate interest expected from the contract is violated. For this reason, in this study, the nature of the concept of fundamental breach the rules are to be taken into account when examining whether it has occurred, the way it happens in concrete cases and the consequences of the fundamental breach are conveyed.