Viyana Satım Sözleşmesi uyarınca satıcının ayıptan doğan sorumluluğu
The seller's liability from defective goods under Vienna Sales Convention
  1. Tez No: 875548
  2. Yazar: EZGİ YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR TÜTÜNCÜBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (“Viyana Satım Sözleşmesi”), uluslararası alanda satım sözleşmelerine ilişkin düzenlemelerin yeknesaklaştırılması amacıyla UNCITRAL tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda 11 Nisan 1980 tarihinde kabul edilmiştir. Viyana Satım Sözleşmesi, ülkemizde 1 Ağustos 2011 tarihinde hiçbir çekince bulunmaksızın yürürlüğe girmiş ve iç hukukun bir parçası olarak uygulanmaya başlamıştır. Günümüzde taraf devlet sayısı 95'e ulaşmış bulunan Viyana Satım Sözleşmesi, dünya ticaret hacminin 2/3'ten fazlasını kapsamakta ve uluslararası alanda taşınır satımına ilişkin uyuşmazlıklar bakımından temel hukuk metni olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, Viyana Satım Sözleşmesi uyarınca taşınır satımlarında satıcının ayıptan doğan sorumluluğu incelenmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle Viyana Satım Sözleşmesi'nin tarihsel gelişimi ve uygulama alanı ele alınmış, devamında Viyana Satım Sözleşmesi'nin tek tip ifa engelleri sistemi dikkate alınarak ayıp kavramı, satıcının ayıptan doğan sorumluluğunun şartları ve hukuki sonuçları detaylı şekilde incelenmiştir. İlgili kısımlarda, Viyana Satım Sözleşmesi sisteminin Türk hukuku ile benzer ve farklı yönlerine de değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (“Vienna Sales Convention”) has accepted on 11 April 1980, as a result of the efforts carried out by UNCITRAL, in order to uniformize the regulations regarding the sales contracts in international area. The Vienna Sales Convention is entered into force in our country on 1 August 2011 without any reservations and began to be implemented as a part of domestic law. Today, The Vienna Sales Convention, which number of member states has reached to 95, covers more than 2/3 of the World trade volume and is accepted as the fundamental legal text in terms of disputes arising from the sale of moveable properties in international area. In this study, the seller's liability from defective goods in the sale of moveable properties under Vienna Sales Convention is examined. Within the scope of the study, the historical development and the scope of application of the Vienna Sales Convention were discussed at the beginning, afterwards, the term of defect, the requirements of the seller's liability arising from the defective goods and its legal consequences were analyzed in detail, taking into account the uniform concept of non-conformity. Similar and different aspects of the Vienna Sales Convention and Turkish law were mentioned under the relevant parts.