Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nde satıcının yükümlülükleri
United Nations International Trading on the Basis Seller's obligations to the convention
- Tez No: 448179
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE GÖKÇE TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Andlaşması taşınır mal satışına ilişkin hükümleri içeren uluslararası bir antlaşmadır. Bu Sözleşme, Birleşmiş Milletler bünyesinde 11 Nisan 1980 yılında Viyana'da kabul edilip, 1988 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye de bu sözleşmeye 01.08.2011 tarihinde resmen taraf olmuştur. CISG' de uygulama alanı Sözleşme'de, yer, konu ve zaman bakımından uygulama alanı olarak düzenlenmiştir. Bu itibarla öncelikle satıcının malları teslim etme yükümlülüğü, buna bağlı olarak teslim yeri, teslim zamanı gibi konular ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonra satıcının belgeleri verme yükümlülüğü, son olarak ise satıcının malları teslim etme yükümlülüğünün uzantısı sayılabilecek nitelikte olan malın taşınması, sigortalanması ve alıcıya ihbarda bulunulması gibi konular ele alınmıştır.Ayrıca Viyana Satım Sözleşmesi kapsamındaki milletlerarası ticari satımlarda ayıp ve ayıplı ifa kavramları ile ayıbı ortaya çıkaran sebepler ve satıcının sorumluluğunuincelemeye almıştır.
Özet (Çeviri)
Convention on International Sale of Goods is a convention, which includes convictions about sale of movable goods. This convention was signed by United Nations at the date of 11 April 1980 and came into force at the year of 1988. Turkey became a party to this convention formally at the date of 01 August 2011. Thescope of application of theUnited Nations Convention on Contractsforthe International Sale of Goodswasarranged as thescope of application in terms of location, subjectand time in theConvention.Thisstudyaimstoanalyzetheconcept of defectanddefectiveperformance, causes of defectiveperformanceandtheliabity of vendor in internationalcommercialsaleswithinthescope of ViennaSalesConvention.Inthisrespect, firsttheseller'sliabilityto deliver thegoods, andthenaccordingly, issuessuch as place of deliveryanddelivery time wereexamined in detailand in comparisonobligations. Subsequently, theseller'sliabilitytosubmitdocumentsandlastly, issuessuch as transport of goods, insuranceandgivingnoticetothebuyerwhichmay be considered as extension of theliabilityto deliver thegoodswerediscussed.