Nonparaxial coefficients influence of high intense laser beam on the relativistic self-focusing inside plasm
Yüksek yoğunluklu lazer ışınının paraksiyel olmayan katsayılarının plazma içindeki göreceli kendi kendine odaklanma üzerindeki etkisi
- Tez No: 836404
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL, PROF. DR. MUNTHER BAQİR HASSAN ALKHAQANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, lazer ışını dalga cephesinin paraksiyel olmayan deformasyon katsayıları hakkında kendi kendine odaklanma olgusu araştırılmıştır. Paraksiyel olmayan lazer ışını ve plazma arasındaki göreceli doğrusal olmayan etkileşim nedeniyle, kendi kendine odaklanan bir lazer ışını ortaya çıkacaktır. Lazer ışınının plazma içindeki davranışına ilişkin uygun diferansiyel denklemler elde edilmiş ve uygun Matlab algoritmaları oluşturularak sayısal olarak çözülmüştür. Sonuçlar, her iki paraksiyel olmayan deformasyon katsayısı azaldıkça, lazer ışınının kendi kendine odaklanmasının arttığını, ancak ikinci dereceden küresel deformasyon katsayısının dördüncü dereceden küresel deformasyon katsayısından daha büyük olduğunu göstermektedir. Bu çalışma ayrıca lazer ışınının plazma içinde kendi kendine odaklanma yeteneği üzerinde lazer ışını yoğunluğu, plazma frekansı ve lazer ışını çapı arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu faktörler yeterince yüksek olduğunda, yüksek derecede kendi kendine odaklanma özelliğine sahip bir lazer ışını görülebilecektir. Buna karşın düşük büyüklüklerde lazer ışınının odaktan çıkması olgusu baskın olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the self-focusing phenomena have been explored about the nonparaxial deformation coefficients of the laser beam wavefront. Due to the relativistic nonlinear interaction between the nonparaxial laser beam and plasma, a self-focused laser beam will have appeared. The proper differential equations relating to the behavior of the laser beam inside plasma have been obtained, and they have been numerically solved by creating the appropriate Matlab algorithms. The results demonstrate that as both nonparaxial deformation coefficients are decreed, the self-focusing of the laser beam increases, however, the second-order spherical deformation coefficient is bigger than the fourth-order spherical deformation coefficient. This study also explores the relationship between laser beam intensity, plasma frequency, and laser beam diameter on the laser beam's ability to self-focus inside the plasma. When these factors are sufficiently high, a laser beam with a high degree of self-focusing will be visible. At low magnitudes, however, the phenomena of a laser beam defocusing will predominate.