Hastanede yatan riskli gebelerde anksiyete ve depresyon düzeyi ile belirsizlik düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between anxiety and depression levels and level of uncertainty in hospitalized risky pregnant women
- Tez No: 836407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu araştırmanın amacı, riskli gebelik nedeniyle hastanede yatarak tedavi gören gebelerin hastane anksiyetesi ve depresyon düzeyleri ile algılanan belirsizlik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma bir kamu hastanesin 1 Şubat-15 Nisan 2023 tarihleri arasında perinatoloji servisinde yatan riskli gebelik tanısı almış 325 kadın ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD)”ve“Mishel Hastalıkta Belirsizlik Ölçeği- Toplum Formu (MHBÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik yöntemler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Anxiety and Depression Levels and Level Of Uncertainty In Hospitalized Risky Pregnant Women INTRODUCTION AND PURPOSE: The aim of this study is to determine the relationship between hospital anxiety and depression levels and perceived uncertainty levels among pregnant women receiving inpatient treatment due to high-risk pregnancy. MATERIALS AND METHODS: This descriptive study was conducted with 325 women diagnosed with high-risk pregnancy admitted to the perinatology service of a public hospital between February 1 and April 15, 2023.“Personal Information Form,”“Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS),”and“Mishel's Uncertainty in Illness Scale - Community Form (MUIS-C)”were used to collect the data. Descriptive statistical methods was used to examine the relationships between parameters.