Altkültürel sermaye çerçevesinde bağımsız müzikte otantisite ve Mevzu Records örneği
Authenticity in independent music in the context of subcultural capital and the case of Mevzu Records
  1. Tez No: 836431
  2. Yazar: MAHMUT EREN OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BARIŞ ÇEREZCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Fransız sosyolog Pierre Bourdieu, 1960'ların ortalarından itibaren çalışmalarının odak noktasını,“kültürel sermaye'' olarak adlandırdığı; ayrıcalıklı grupların kendi kültürlerini alt sınıfların kültürlerinden daha üstün olarak tanımlama yeteneğine dayandırmıştır. Bourdieu'nün çalışmalarını kültürel çalışmalar geleneğine entegre etmek amacıyla, İngiliz araştırmacı Sarah Thornton tarafından literatüre dahil edilen altkültürel sermaye ise; Thornton'a göre; ”yaş, cinsiyet, cinsellik ve ırk eksenlerinin; sınıf, gelir ve meslek belirlemelerinden kaçışa zemin oluşturan bir 'alan' yarattığı, alternatif bir hiyerarşiyi işaret etmektedir“ (1995: 164). Chicago okulu araştırmacılarının katılımcı gözlemi ön plana çıkaran etnografik yaklaşımı, ardından Birmingham okulu ile bu yaklaşımın geliştirilmesi ve son olarak altkültürel sermaye kullanımı; günümüz popüler müzik araştırmalarına yön vermiştir. Bu çalışma, kendini ”DIY omnifarious punk label" olarak tanımlayan Mevzu Records isimli bağımsız şirket (independent label) özelinde, Türkiye Punk Scene'de yürütülen tartışmaların temelinde yatan ayrım sistemlerini ve kültürel alandaki özerklik mücadelelerinin işleyişini açıklamayı amaçlamaktadır. Saha araştırması sırasında elde edilen veriler, Mevzu Records'un, scene içindeki politik gündemi belirleyebilen tartışmalara girdiğini göstermektedir. Bu tartışmalar, kendine atıfta bulunan (self-referantial) otantisite isnatlarını kapsar ve altkültürel topluluklardaki ayrım sistemlerinin gizil yapısını açığa çıkarırlar.
Özet (Çeviri)
Since the mid-1960s, French sociologist Pierre Bourdieu has focused his work on the ability of privileged groups to define their cultures as superior to the cultures of lower classes, which he called“cultural capital”. Subcultural capital, which was introduced into the literature by the British researcher Sarah Thornton in order to integrate Bourdieu's work into the cultural studies tradition, according to Thornton;“points to an alternative hierarchy in which the axes of age, gender, sexuality and race create a 'space' that provides a basis for escape from class, income and occupational determinations”(1995: 164). The ethnographic approach of Chicago school researchers emphasizing participant observation, followed by the development of this approach with the Birmingham school and finally the use of subcultural capital; has shaped today's popular music research. This study aims to explain the systems of distinction underlying the debates in the Turkish Punk Scene and the functioning of the struggles for autonomy in the cultural field in the case of the independent label Mevzu Records, which defines itself as a“DIY omnifarious punk label”. The data obtained during the field research shows that Mevzu Records engages in debates that can determine the political agenda within the scene. These debates involve self-referential attributions of authenticity and reveal the latent structure of systems of distinction in subcultural communities.