Hekimin ilaç tedavisinden doğan sorumluluğu
Physician liability arising from pharmacotherapy
  1. Tez No: 836437
  2. Yazar: BAHADIR BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR NART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Klinik araştırmalar, tıbbi ürünlerin geliştirilmesi ve kullanımıyla ilgili önemli araçlardır ve ilaçların piyasaya sürüldükten sonra da yan etkilerinin takip edilmesi ve raporlanması gereklidir. Bu, ilaçların güvenliği konusunda önemli bir adımdır ve hasta güvenliği kültürü, hataların önlenmesi ve düzeltilmesi için hayati öneme sahiptir. Tıbbi Ürün kavramı tıp alanında kullanılan her türlü ürünü ifade etmek için kullanılabilir. Bu kapsamda ilaçlar, medikal malzemeler ve diğer tıbbi malzemeler sayılabilir. İlaç hukuku, ilaçlarla ilgili hukuki konuları ele alan bir hukuk dalıdır. Bu konular arasında ilaçların ürün güvenliği ve ilaçların doğru bir şekilde kullanılması gibi konular yer alır. Tıp hukuku ise, ilaçların güvenli bir şekilde uygulanması ve hekimlerin ilaçları doğru bir şekilde kullanmasıyla ilgili hukuki konuları ele alır. Bu iki hukuk dalı arasındaki yakın ilişki, ilaç tedavisinin kalitesinin sağlanması açısından büyük önem taşır. Bu ilişki, ilaçların kaliteli ve güvenli bir şekilde üretilmesi, hekimlerin doğru kullanımı ve hastaların tedavi sürecindeki başarısı için önemlidir. Bu tez çalışmasında, ilk olarak ilaç, tıbbi müdahale ve ilaç hukuku gibi genel kavramlar ele alınacak. Ardından, hekimlerin ilaç tedavisiyle ilgili yükümlülükleri ve tıbbi sorumlulukları, ilaç tedavisinde ortaya çıkan hataların hukuki sonuçları ve hekimlerin bu risklerle nasıl başa çıkabilecekleri incelenecek. Bunun yanı sıra, hastaların ilaç tedavisine ilişkin hakları ve hekimlerin bu hakları koruma yükümlülükleri de ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Clinical trials serve as fundamental instruments in the development and utilization of medical products, and post-market monitoring and reporting of their side effects are indispensable aspects of pharmaceutical safety. Ensuring such safety constitutes a crucial step towards promoting a culture of patient safety and mitigating errors, ultimately enhancing the integrity and effectiveness of healthcare systems. The concept of Medical Products can be used to refer to any product used in the field of medicine. This includes pharmaceuticals, medical devices, and other medical materials. Pharmaceutical Law is a legal branch that deals with legal issues related to drugs, including product safety and proper use of drugs. Medical Law, on the other hand, addresses legal issues related to the safe administration of drugs and the proper use of drugs by healthcare professionals. The close relationship between these two legal branches is of significant importance in ensuring the quality of drug therapy. This relationship is essential for the production of high-quality and safe drugs, the proper use of drugs by healthcare professionals, and the success of patients in the treatment process. This thesis will initially address general legal concepts such as pharmaceuticals, medical interventions, and pharmaceutical law. Subsequently, it will examine healthcare professionals' obligations and medical responsibilities related to pharmacotherapy, the legal consequences of medication errors, and how healthcare professionals can mitigate these risks. Additionally, this work will consider patients' legal rights related to medication use and healthcare professionals' obligations to protect and uphold those rights.