Ergenlerin dijital teknolojiye yönelik tutumu ile sağlıklı yaşam biçimi inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between adolescents' attitudes towards digital technology and their healthy lifestyle beliefs
  1. Tez No: 836485
  2. Yazar: HATİCE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Public Health, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu araştırma ergenlerin teknolojiye yönelik tutumu ile sağlıklı yaşam biçimi inançları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Mart 2022- Temmuz 2023 tarihleri arasında Van İl merkezinde bulunan Gürpınar ilçesinin Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı liselerden kura yöntemiyle seçilen 5 lisede yürütülmüştür. Çalışmaya 13-19 yaş arası 845 adölesan katılmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi İnançları Ölçeği ve Dijital Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programı, değerlendirmesinde ise tanımlayıcı istatistik, yüzdelik dağılım, t testi, Kruskal-Wallis testi ve korelasyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research aims to examine the relationship between adolescents' attitudes towards technology and healthy lifestyle beliefs. Material and Method: The research was carried out as descriptive and relationship seeker. It was carried out in 5 high schools seleted by lottery among the high schools affiliated to the Directorate of National Education in the Gurpınar district in the city center of Van, between March 2022 and July 2023. 845 adolescents between the ages of 13-19 participated in the study. Data; Personal Information Form was collected using the Healthy Lifestyle Beliefs Scale and Attitudes Towards Digital Technology Scale. The 21.0 package program was used in the analysis of the data SPSS and descriptive statistics, percentage distribution, t-test, Kruskal-Wallis test and correlation analyzes were used in the evaluation.