Kale, kola ve kara lahananın Tokat koşullarına adaptasyonu
- Tez No: 8365
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
28 ÖZET - Tokat Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümünce 1988 yılanda yurt dışından getirtilen altı çeşit Kale ve Kola (Collard) lahanası ile yerli Kara lahananın Tokat koşullarına adaptasyonu araştırılmıştır. Bu çeşitler Kara lahana, Kale Dwarf Blue Curled Va- tes, Kale Dwarf Siberion, Collard Vates, Kale Chou Mollı- ere, Kale Collard green ve Chinese Kale'dir. Bu lahana çe şitlerinin tohumları ilkbahar devresinde 5 Nisan 1988!de ekilmiştir. Sonbahar devresinde ise 1 Ağustos 1988' de e- kilmiştir.Her iki ekim döneminde de 7 çeşit 3 tekerrürle tesadüf blokları deneme desenine göre sonuçlar değerlen dirilmiştir. Lahana çeşitleri arasında verim yönünden el de edilen sonuç önemli bulunmuştur. Sonuç olarak Kale Collard Green çeşidi ile Collard Vates çeşidi Kara lahanadan daha iyi verim ve kalitede çeşit olup, tanıtımının ve pazarlanabilme imkanının do ğacağı ihtimal dahilindedir. Bu nedenle bu iki çeşidin Tokat bölgesine ilkbahar döneminde yetiştiriciliğini ö- nerijoruz. Ayrıca Kale Collard Green çeşidinde yapılan gözlem ve tad muayenelerinde acımsı bir aroma taşıdık larından damak zevkimize uymamaktadır. Keza Kale Chou Molliere çeşidi soğuklara çok dayanıklı olması nedeniyle Ocak ortasında hasat edilmiş olup, kışın yeşil yemin az olduğu zaman değerlendirilebilinir, Collard vates çeşidin de yapılan gözlem ve tad muayenelerine göre tatlı bir aroma taşıdığından damak zevkimize uymaktadır.
Özet (Çeviri)
29 SIMM AH Y An. adaptation experiment with six of Kale and Kola (Collard) cabbage varieties brought from outside one local variety called Kara (black) cabbage variety were conducted under Tokat conditions in the Deportment of Horticulture Agriculture Faculty Tokat. The varieties are Kara (black) cabbage, Kale Dwarf blue curled vates, Kale Dwarf Siberian, Collard vates, Kale chou molliere, Kale ^ollard green and Chinese Kale.. Seeds of these varieties were sown, during spring season on 5th April 1988 and during autumn on 1st August 1988. The results were evaluated according to randomized block design with seven varieties and 3 replications. The results were significant for yield among the varie ties tested. Kale collard green and Collard vates varieties ga ve higher yield together with high quality as compared to local Kara (black) cabbage variety. There are good possibilities for introducing and marketting the above mentioned foreign origin varieties. This is the reason that we are recommending the cultivation of these two, varieties under Tokat conditions. From our observations for odor and taste, it was found to have a bitter/ odor and tasteless. Whereas Kale chou molliere variety was found to be resistant to cold and was harvested in^ the middle of January and hence it is possible to use it as a green a fodder in winter season. Odor and taste obser vation made on Collard vates variety was found to be tasty with sweet odor.