Victory 70 F1, victory 60 F1, spectrum F1, ve hybrid hakuoh çin lahanası çeşitlerinde kendileme, melezleme ve tohum elde edilmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 8366
  2. Yazar: DİLBER ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
19 ÖZET Son yıllarda, dünyada olduğu gibi ülkemiz tarımında da ye tiştirilen ürünleri çeşitlendirme konusu gündeme gelmiştir.Bu amaçla, ülkemiz için yeni“bir sehze türü olan Çin lahanasının tarımımıza kazandırılması için ilk çalışmalar 1984 yılında To kat Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde ”başlamıştır ve yoğun bir şekilde devam etmektedir. İlk önceleri adaptasyon ve çeşit denemeleri şeklindeki çalışmalar diğer konularda da başlamış bulunmaktadır.Bizim çalışmamızda da,bu konulardan biri olan tohum üretimine katkıda“bulunmak amacıyla bir proje ha zırlanmış ve yürütülmüştür. Hal en bu çalışmalara ”büyük“bir yo ğunlukla devam edilmektedir. 1 nisan I987 ekiminde Victory 60 F1, Victory 70 F1,Speo- trum F1, Hybrid Hakuoh çeşitleri, 19 ağustos 1987 ve 19 şubat 1988 ekimlerinde ise hu çeşitlere ilaveten Y-2,Y-5,Y-34 ve Y- 35 çeşitleri kullanılmıştır, 1 nisan ekiminde kullanılan çeşitlerde kendileme,melez- leme ve serbest tozlaşma işlemleri yapılmıştır.Kendilemelerden başarı sağlanamamış, melezl emel erden ise kısmi bir haşarı elde edilmiştir, 19 ağustos ekiminde kullanılan çeşitlerde C vitamini ta yini yapılmış ve baş ağırlıkları ölçülmüştür. Serbest tozlaşma sonucu elde edilen melez döllerin C vitamini yüksek fakat so ğuğa duyarlı oldukları ortaya çıkmıştır.Bunların değişik zaman larda ve daha ılıman koşullarda denenmesi daha uygun olacaktın. 19 şubat ekiminde ”bitki“boyu ile kapsül' en ve ”boyu araş tırılmıştır, Çeşitler arasındaki fark Tukey testi kullanılarak ölçülmüştür. Çeşitler arasında kapsül eni ve“boyu açısından is- tatistiki anlamda bir fark hulunamamıştır.Bitki ”boyları bakımından ise fark gözlenmiştir.Victory 60 F1 çeşidi en küçük hoy- lu,Hyhrid Hakuoh ve Y-5 çeşitleri en uzun boylu olarak "bulun muştur.
Özet (Çeviri)
20 SUMMARY Chinese Cabbage is a new vegetable for Turkey, First studies began in 1984 in Tokat. Through the experimentation made 1985 and 1986 it would be found the suitable varieties for local conditions. These varieties were mainly: Victory 70, Victory 60, Spectrum F-, and hybrid Hakuoh. On the other hand well known particularity of Chinese cabbage in seed production is the self-steri- lxty" Therefore it wuu u problem üo flud the moat uui t ab le pollinator varieties. For this purpose within 4 Chinese cabbage varie ties mentioned above has been made selfing and crossing. As a results we found that the free pollination is the most practical method. And the progenies had more vitamin C content but their resistance to cold are not too much.