Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ortaokul fen bilimleri dersi videolarındaki çoklu gösterimlerin analizi
Analysis of multiple representatons of middle school science course videos at the Education Informatics Network (EIN)
  1. Tez No: 836525
  2. Yazar: ÖZGÜL GEREY BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA SAVAŞÇI AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı Ortaokul Fen Bilimleri dersinde Madde ve Değişimi konularına ait Eğitim Bilişim Ağında (EBA) yer alan videoları çoklu gösterimler açısından incelemektir. Araştırma kapsamında EBA'da yer alan 47 adet konu anlatım videoları üçlü gösterim düzeyi (Gabel, 1993; Johnson, 1993), soyutluk derecesi (Pozzer & Roth, 2003) ve Çoklu ortamda Öğrenme İlkeleri (Multimedia Learning Principles[Mayer, 2009]açısından analiz edilmiştir. Eğitim Bilişim Ağı Ortaokul Fen Bilimleri dersi Madde ve Değişim konusu ile ilgili konu anlatım videolarında tüm sınıf düzeylerinde en çok makroskobik düzey, sırasıyla sembolik ve hem makroskobik hem de sembolik düzeyde gösterimlerin bulunduğu, en az ise her üç düzeyin de birlikte olduğu gösterimlerin kullanıldığı tespit edilmiştir. Altmikroskobik tanecik düzeyi gösterimler oransal olarak daha az temsil edilmiştir. Ayrıca videoların soyutluk düzeylerinin daha fazla olduğu ve çoklu ortam öğrenme ilkeleri ile genel olarak uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the videos on the Education Information Network (EBA) of Matter and Change in Middle School Science course in terms of multiple representations. Within the scope of the study, 47 lecture videos on EBA were analyzed in terms of triple representation level (Gabel, 1993; Johnson, 1993), degree of abstractness (Pozzer & Roth, 2003) and Multimedia Learning Principles (Mayer, 2009). In the instructional lecture videos related to the subject of Matter and Change in the Education Information Network Middle School Science course, it was found that in all grade levels, macroscopic level was used the most, followed by symbolic and both macroscopic and symbolic level representations, and the least representations with all three levels were used. Submicroscopic particle level representations were proportionally less represented. In addition, it was found that the level of abstractness was high and generally compatible with the principles of multimedia learning.