Pandemi sürecinde organik ürün tüketicilerinin satın alma davranışının incelenmesi: Edirne örneği
Investigation of the purchasing behavior of organic product consumers in the pandemia process
  1. Tez No: 836535
  2. Yazar: ASHA MOHAMED MOHAMUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
COVID-19'un neden olduğu pandemi, birçok tüketicinin zihniyetini değiştirmiştir. Bireyler artık değişen ve kirlenen dünyanın daha fazla farkında olmaktadır. Pandemiden önce, çevresel kaygı ve sürdürülebilirlikte algılanan bir artış görülmekle birlikte, COVID-19 pandemisinin bu süreci daha da hızlandırdığı ve daha fazla insanı bu sorumluluğu üstlenmeye motive ettiği açıktır. Dolayısıyla sağlık krizi, çevre dostu tarım yöntemleriyle üretilen ve yapay olarak değiştirilmemiş gıdalar olan organik gıdaların tüketimini tetikleyebilmiştir. Dünyada ortaya çıkan COVID-19 pandemi krizinin oluşturduğu endişe ve panik hali, tüketicilerin davranış biçimlerini de hızlı ve büyük bir değişime uğratmıştır. Özellikle organik gıda tüketiminde ve satın alma davranışlarında büyük değişimler ortaya çıkmıştır. Salgın sürecinde kişilerin evlerinde yemek yemeyi seçmesi, sağlıklı alışkanlıklar edinmek istemeleri ve tüketimle ilgili alışkanlıklarında değişim olması, tüketicilerin gıda satın alım davranışlarının üstünde durulmasıyla daha çok araştırmanın gerçekleştirilmesi gerekliliğini göstermektedir. Çalışmanın amacı, pandemi sürecinde organik ürün tüketen bireylerin satın alma davranışlarının farklı değişkenlere göre incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi Edirne ile ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, pandemi sürecinde organik gıdalara yönelik tutum ve satın alma davranışı arasında olumlu yönde ve anlamlı ilişkilerin bulunduğu görülmektedir. Buna göre organik gıdalara yönelik tutum pozitif yönde arttığında, pandemi sürecinde organik gıdalara yönelik satın alma davranışları da artmaktadır. Ayrıca, organik gıdalara yönelik tutum ve pandemi sürecinde organik gıdalara yönelik satın alma davranışı değişkenlerinin katılımcıların cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim ve gelir düzeylerine, hastalığı geçirme durumları, organik ürün tüketim sıklığı ile anlamlı ilişkileri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The pandemic caused by COVID-19 has changed the mindset of many consumers. Individuals are now more aware of the changing and polluted world. While there was a perceived increase in environmental concern and sustainability prior to the pandemic, it is clear that the COVID-19 pandemic has further accelerated this process and motivated more people to take on this responsibility. Therefore, the health crisis has been able to trigger the consumption of organic foods, which are foods produced with environmentally friendly agricultural methods and not artificially modified. The state of anxiety and panic caused by the COVID-19 pandemic crisis that has emerged in the world has also caused a rapid and great change in the behavior of consumers. Especially, there have been great changes in organic food consumption and purchasing behaviors. The fact that individuals prefer to eat at home, want to adopt healthy habits and have changed their consumption habits during the pandemic period reveals the necessity of focusing on consumers' food purchasing behaviors and doing more research. The aim of the study is to examine the purchasing behaviors of individuals consuming organic products during the pandemic process according to different variables. The sample of the study is limited to Edirne. As a result of the study, it is seen that there are positive and significant relationships between attitudes towards organic foods and purchasing behavior during the pandemic process. Accordingly, when attitudes towards organic foods increase positively, purchasing behaviors towards organic foods also increase during the pandemic process. In addition, the variables of attitude towards organic foods and purchasing behavior towards organic foods during the pandemic process have significant relationships with the gender, age, education and income levels of the participants, their state of having the disease, and the frequency of organic product consumption.