Trajik iyimserlik ve yaşamın anlamı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between tragic optimism and the meaning of life
- Tez No: 836534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ŞINGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada ergenlik çağındaki bireyler üzerinde trajik iyimserlik düzeyleri ile yaşamın anlamına ilişkin görüşleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada betimsel tarama modelindeki ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim – öğretim yılında liselerde eğitimine devam eden farklı sınıf düzeylerinde öğrenim gören lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Trajik İyimserlik Ölçeği”,“Yaşamın Anlamı Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Bulguların incelenmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), t testi, Pearson Kolerasyon Analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre trajik iyimserlik düzeyi ve yaşamın anlamına ilişkin tutum arasında orta seviyede pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Trajik iyimserlik düzeyi travma yaşama durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Trajik İyimserlik Ölçeği alt boyutlarından ise yaşamın anlam ve değerinin onaylanması, kabul ve kendini aşma alt boyutlarının travma yaşama durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yaşamın anlamı ve yaş değişkeni arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, sınırlılıkları ve uygulayıcılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between tragic optimism levels and their views on the meaning of life in adolescents was examined. The relational scanning method in the descriptive scanning model was used in the research. The study group of the research consists of high school students at different grade levels who continue their education in high schools in the 2022-2023 academic year.“Tragic Optimism Scale”,“Meaning of Life Scale”and“Personal Information Form”were used as data collection tools in the research. One-Way Analysis of Variance (ANOVA), t test and Pearson Correlation Analysis techniques were used to examine the findings. According to the results of the research, a moderate positive and significant relationship was found between the level of tragic optimism and the attitude towards the meaning of life. It has been determined that the level of tragic optimism varies significantly depending on the situation of experiencing trauma. Among the sub-dimensions of the Tragic Optimism Scale, it has been determined that the sub-dimensions of approval of the meaning and value of life, acceptance and self-transcendence show a significant difference according to the situation of experiencing trauma. A highly significant positive relationship was detected between the meaning of life and the age variable. The results of the research, its limitations and recommendations for practitioners are presented.