Genç kız edebiyatının ilk gençlik döneminde eleştirel düşünme becerisine etkisi
In the first youth period of young girls' literature effect on critical thinking skills
- Tez No: 836564
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE USLU ÜSTTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın temel amacı genç kız edebiyatı eserlerinde bulunması gereken özellikler ve bu özelliklerin ilk gençlik döneminde eleştirel düşünme becerisine etkisini incelemektir. Bu kapsamda ilk gençlik dönemi genç kız edebiyatı eserleri iç ve dış yapı özellikleri, eleştirel düşünme becerisi ve eleştirel düşünme becerisinin hedef kitleyi geliştirmedeki etkisi ele alınmıştır. Araştırmada incelenecek eserler, Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine uygulanan anketlerdeki görüşler doğrultusunda belirlenmiştir. Öğretmenlerden, kız öğrencilerinin ilgi duydukları kitap türleri ve Türk edebiyatından önerebilecekleri eserleri yazmaları istenmiştir. Araştırmanın evrenini genç kız edebiyatı kapsamında değerlendirilen eserler, örneklemini ise farklı konuları ele alan 10 genç kız edebiyatı eseri oluşturmaktadır. Bu 10 genç kız edebiyatı eseri, iç yapı özellikleri, dış yapı özellikleri ve eleştirel düşünme ölçütlerine göre incelenerek veriler elde edilmiştir. Nitel araştırma yöntemi kullanılan çalışmada, doküman analizi yoluyla elde edilen veriler,“içerik analizi”tekniğiyle çözümlenmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen verilerin sonuçlarına göre incelenen kitapların dış yapı özellikleri çoğunluğunun kriterlere uygun olduğu düşünülmekte ve olumlu olarak değerlendirilmektedir. İç yapı özellikleri açısından incelenen kitapların tamamının kriterlere uygun olduğu düşünülmekte ve olumlu olarak değerlendirilmektedir. Araştırmanın sonuçlarına göre çalışma kapsamındaki kitapların eleştirel düşünme becerisi alt kategorilerini farklı şekillerde kullandığı belirtilmiştir. Bazı kitaplarda alt kategorilerin neredeyse tamamı kullanılırken bazılarında daha az kullanılmıştır. İnceleme sonuçlarına göre bu eserler, genç kızlara eleştirel düşünme için uygun ortam oluşturmaktadır. Kitaplar, belirlenen kriterlere göre olumlu olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the features that should be found in the woeks of young girls' literatüre and the effects of these features on critical thinking skills in the first youth period. In this context, the internal and external structure characteristics of the works of young girls' literatüre of the first youth period, the effects of critical thinking skills and critical thinking skills on developing the target audience were examined. The Works to bo examined in the research were determined in line with the answers received from the teachers through the online questionnaire. The teachers were asked to write the types of books that female students were interested in and the Works they could recommend from Turkish literature. The universe of the research consists of Works evaluated within the scope of young girls' literatüre, and the sample consists of 10 works of young girls' literatüre that deal with different subjects. Data were obtained from these 10 works of literatüre for young girls, which were categorized according to internal structure characteristics, external structure characteristics and critical thinking criteria. In the study using the qualitative research method, the data obtained through document analysis from the Works of young girls' literatüre were analyzed with the“content analysis”technique. According to the results of the data obtained within the scope of the study, the majority of the external structure features of the examined books are considered to be in accordance with the criteria anda re evaluated positively. All of the books examined in terms of internal structure features are considered to be in accordance with the criteria anda re evaluated positively. According to the results of the research, it was stated that the books examined used the sub-categories of critical thinking skills in different ways. In some books, almost all of the sub-categories are used, while in others they are used less. The presence of slightly less used sub-categories in the books does not prevent the reader from developing critical thinking skills. At the end of the study, it creates a suitable environment for critical thinking for young girls, who are the readership of the ten books examined. Books are evaluated positively according to the reviewed criteria.